Nekonečný príbeh s generálnou opravou Vodnej elektrárne Gabčíkovo pokračuje
Slovenský energetický nekonečný príbeh pokračuje. S generálnou opravou Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa nepodarilo začať ani v tomto roku. Nie je isté, či sa podarí do konca tohto roka aspoň vyhlásiť medzinárodný tender, ako to sľubovalo vedenie Vodohospodárskej výstavby dosadené bývalou vládou.
Pred necelými deviatimi rokmi pritom vtedajší premiér Robert Fico volal po akútnej generálke gabčíkovskej elektrárne, ktorú údajne vtedajší prevádzkovateľ Slovenské elektrárne nechcel vykonať. Medzinárodný tender sa nanovo stále vyhlasoval s príchodom nových manažérov do štátneho podniku, po nástupe novej vládnej garnitúry.
Ako uviedol pre agentúru SITA štátny podnik Vodohospodárska výstavba, aktuálne poverený projektový tím od zrušenia tendra v roku 2021 pracuje na novom zadaní projektu. Kedy by teda mohol byť vyhlásený medzinárodný tender na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo štátny podnik nekonkretizoval. Neodpovedal ani na otázku, kedy by sa so samotnou generálkou mohlo konečne začať.
„Podnik pripravuje nasledujúce kroky v súčinnosti so svojim zakladateľom Ministerstvom životného prostredia SR tak, aby podnik mohol v čo najkratšom čase pristúpiť k realizácii projektu. Zároveň aktuálne pripravujeme podklady pre štátnu expertízu projektu v zmysle zákona o verejných prácach,“ uviedol sekretariát generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby.
Inovácia a modernizácia
Podľa štátneho podniku, je zatiaľ prevádzka slovenskej najväčšej vodnej elektrárne bezproblémová. „Zabezpečujeme dlhodobú a spoľahlivú prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo vďaka zodpovednej a stabilnej prevádzke a kvalitnej údržbe. Aj v súčasnosti elektráreň v Gabčíkove spoľahlivo vyrába elektrinu na niekoľkých turbogenerátorov súčasne v závislosti od aktuálnej hydrologickej situácie na Dunaji,“ dodala Vodohospodárska výstavba.
Tá zároveň priznala, že súčasné turbogenerátory, podporné technológie na výrobu elektriny a aj riadiaci systém však majú svoj vek a dlhodobé zabezpečenie ich spoľahlivej a bezpečnej prevádzky by v budúcnosti vyžadovalo významne zvýšené náklady na údržbu a opravy pri rastúcom riziku výpadkov a porúch.
Inovácia a modernizácia Vodnej elektrárne Gabčíkovo podľa štátneho podniku zabezpečí moderné technológie, ktoré budú ďalších 30 rokov spoľahlivo zabezpečovať výrobu elektriny z najväčšieho obnoviteľného zdroja na Slovensku s vyššou účinnosťou a optimalizovanými nákladmi.
Súčasný minister životného prostredia Tomáš Taraba sa nechal počuť, že generálna oprava vodnej elektrárne v Gabčíkove bude možno stáť až 200 miliónov eur. Na začiatku sa počítalo so sumou okolo 80 miliónov eur.
Akútna potreba opravy
Pred necelými deviatimi rokmi jednofarebná vláda Roberta Fica s veľkou slávou gabčíkovskú elektráreň „vytrhla z rúk“ Slovenským elektrárňam, ktoré si ju vtedy pod vedením talianskeho Enelu prenajímali na 30 rokov, stihli ju však prevádzkovať necelých desať.
Hlavným a v podstate jediným dôvodom „znárodnenia“ vodnej elektrárne v Gabčíkove bolo podľa slov vtedajšieho premiéra Fica a jeho ministra hospodárstva Petra Žigu, akútna potreba jej generálnej opravy.
Fico vtedy obvinil Enel, že generálnu opravu neplánuje, a preto sa musí do toho pustiť štát. Enel ako majoritný 66-percentný akcionár Slovenských elektrární toto tvrdenie rázne odmietal, ale proti štátnej moci mu nepomohli žiadne argumenty.
Generálka elektrárne
Po jednofarebnej vláde Smeru na čele s Ficom prišla v roku 2016 tretia jeho vláda, ale tentokrát koaličná. Ani počas jej dvojročného vládnutia sa generálka Vodnej elektrárne Gabčíkovo nepodarila.
Počas tretej Ficovej vlády mala nominantov v štátnom podniku koaličná strana Most-Híd. Vodohospodárskej výstavbe sa však počas ich manažovania podarilo medzinárodný tender uzavrieť a vyhlásiť aj víťaza, konzorcium spoločností pod názvom Združenie Gabčíkovo.
Konzorcium chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.
Nestihli začať
V roku 2018 prišla po známych udalostiach vláda Petra Pellegriniho, tá vo viac-menej rovnakom zložení dovládla do riadnych volieb v roku 2020. Pellegriniho vláda však aj napriek ukončenému tendru nestihla začať s generálnou opravou Gabčíkova. V energetických kuloároch sa hovorilo, že prekážkou bola ďalšia koaličná strana SNS, ktorá mala iné predstavy o generálke v Gabčíkove.
Nasledovali vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Už za premiérovania Matoviča, noví nominanti vo Vodohospodárskej výstavbe, ktorých dosadil jeho minister životného prostredia Ján Budaj, zrušili predchádzajúci medzinárodný tender.
Ten mal totiž podľa nich viacero nedostatkov a pochybení. Projekt akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa tak vrátil na začiatok. Nastavoval sa nový medzinárodný tender, a to aj počas vlády Eduarda Hegera a úradníckej vlády pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora.
Technické aj morálne opotrebenie
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku.
Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995. Vodná elektráreň Gabčíkovo vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja v objeme priemerne 2,2 terawatthodín elektriny ročne.