Nehoda skomplikovala výstavbu bieloruskej jadrovej elektrárne
Takmer pred mesiacom (10.7.) došlo počas výstavby bieloruskej atómovej elektrárne Ostrovec k nehode, na verejnosť sa však informácie dostali len minulý týždeň. Počas presunu nádoby reaktora s hmotnosťou 330 ton sa zariadenie uvoľnilo zo žeriavu, údajne počas tréningu deň pred oficiálnou slávnostnou inštaláciou za prítomnosti médií.
Ruskí a bieloruskí predstavitelia najprv celý incident popierali. Po tlaku opozičných médií priznali, že došlo k „mimoriadnej“ či „abnormálnej“ situácii – k uvoľneniu zariadenia kvôli chybe pracovníkov, ktorí už boli prepustení. Plášť reaktora však podľa nich nebol poškodený. Aktuálne pritom stále prebiehajú kontroly nádoby zo strany dcérskych firiem Rosatomu vrátane ultrazvukových meraní a tiež zo strany dozorujúcich úradov.
Informačný portál Svetovej jadrovej asociácie uviedol, že práce na montáži plášťa reaktora sú pozastavené. Hlavný dodávateľ stavby avizoval, že je v prípade poškodenia pripravený na vlastné náklady zariadenie vymeniť. Zástupca Rosatomu Alexander Lokshin, ktorý na projekt dohliada, v rozhovore priznal, že ak by k tomu došlo, viedlo by to k posunu dokončenia elektrárne.
Prvý blok jadrovej elektrárne, ktorú Rusi stavajú neďaleko mesta Ostrovec na severozápade Bieloruska asi 25 kilometrov od hraníc s Litvou, má byť v prevádzke v roku 2018, druhý od roku 2020. Ruská vláda na projekt poskytla úver vo výške 10 miliárd USD.
Litva od začiatku nesúhlasí s výstavbou elektrárne. Bieloruské úrady podľa Vilniusu neposkytujú dostatok informácií o projekte, neprebehlo ani cezhraničné posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Už v apríli tohto roka malo na stavenisku dôjsť k zrúteniu servisnej budovy kvôli nekvalitnému betónu. Rádio Slobodná Európa prirovnáva tajnosti ohľadom situácie na stavenisku k sovietskym praktikám po jadrovej havárii v Černobyle.
© energia.sk