Neďaleko Košíc plánujú biometánovú stanicu
Slovensko bude mať novú biometánovú stanicu. Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložil investor na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Nachádzať sa má západne od obce Turňa nad Bodvou v okrese Košice okolie. S výstavbou sa počíta od októbra 2016, komerčná prevádzka by mohla začať v apríli 2017. Celkové náklady projektu sa odhadujú na 9 miliónov eur.
Produkcia bioplynu prebieha anaeróbnou fermentáciou biomasy. Surovinou je kukuričná siláž s projektovanou spotrebou 26 tisíc ton za rok. V splyňovacom zariadení sa ročne vyrobí 5,9 miliónov metrov kubických (m3). Na rozdiel od klasickej bioplynky, bioplyn sa nevyužije na výrobu elektriny, ale ďalej sa upravuje na biometán tak, aby spĺňal technické parametre a kvalitu zemného plynu. Do distribučnej sústavy sa môže dostať vyše 3 milióny m3 biometánu ročne.
Ako vedľajší produkt fermentačného procesu vzniká digestát. Odvodnením sa získava tuhá zložka, tzv. separát, ktorá sa môže pridávať do kukuričnej siláže alebo ďalej spracovať. Druhý zvyšok digestátu v kvapalnej forme, tzv. fugát, sa ďalej využíva ako dusíkaté hnojivo bez organických kyselín na polia.
Biometánová stanica sa bude prevádzkovať v automatickom režime. Na jej obsluhu budú potrební dvaja pracovníci. Pri nábehu stanice bude potrebné dodať tepelnú energiu na ohrev fermentora, aby sa spustil proces digescie. Za týmto účelom sa využije prenosný zásobník stlačeného zemného plynu (CNG).
Projektovaná životnosť stanice je tridsať rokov od jej spustenia.
© energia.sk