Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
papiere
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
5. januára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Návrh regulačnej politiky si vyslúžil tvrdú kritiku

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dostal k návrhu novej regulačnej politiky takmer 500 pripomienok, z toho 323 zásadných. Ide síce o nelegislatívny materiál, avšak tento strategický dokumentu bude záväzný pre všetkých dotknutých účastníkov trhu. Najviac pripomienok v posledný deň minulého roka stihla zaslať Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Mnohé odborné poznámky aj komentáre sa vzájomne zhodujú s textom od ostatných subjektov.

Subjekty predkladateľa návrhu upozornili, že návrh je veľmi vágny a nejasný, jeho tvrdenia sú protirečiace, hypotetické, nepravdivé, zavádzajúce, populistické či smiešne. Podčiarkli chýbajúce dáta a analytické podklady aj absenciu zhodnotenia predchádzajúceho regulačného obdobia. Niektorí dokonca materiál prirovnali k marketingovému textu či beletristickému dielu.

Protirečili si však aj niektorí pripomienkujúci. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR napríklad vo svojej zásadnej pripomienke uviedla, že nemá zásadné pripomienky k predloženej regulačnej politike, podporila vytvorenie nezávislého operátora trhu s plynom a zároveň uviedla, že jeho zriadenie nemá na Slovensku opodstatnenie.

Štátne orgány aj firmy našli spoločnú reč

Väčšina štátnych úradov sa k návrhu nevyjadrila alebo nemala pripomienky. Spomedzi ministerstiev sa svojej úlohy najpoctivejšie zhostil rezort životného prostredia. Regulátora napríklad vyzval, aby skutkový stav popísal bez použitia dohadov a osočovania a upozornil, že zvyšovaním regulácie sa nevytvárajú podmienky na dereguláciu. MŽP tiež úrad vyzvalo na doplnenie niekoľkých odkazov podporujúcich svoje tvrdenia. Uviedlo, že vytvorenie jednotného výkupcu elektriny nie je v súlade s Energetickou politikou SR a žiada odôvodniť tvrdenie, že po zrušení regulácie v roku 2012 stúpla cena elektriny pre segment malých podnikov o 20 % a viedlo to ku krachu podnikov.

Voči tomuto tvrdeniu namietali aj Americká obchodná komora, RÚZ, SAPI, Slovenské elektrárne, SSE a VSE. Viacero subjektov navrhlo  prijať do konca tohto roka riešenie pre objektívne definovanie zraniteľných odberateľov energií, namiesto aktuálneho plošného pokrytia všetkých domácností a malých podnikov. Taktiež Protimonopolný úrad upozornil, že spôsob definovania a využívania kategórie zraniteľných odberateľov v rámci legislatívy SR nekorešponduje s legislatívou EÚ, v rámci ktorej ide o ochranu úzkej, vopred definovanej skupiny odberateľov. SPP navrhlo, aby úrad najneskôr do konca roka 2017 vypracoval cestovnú mapu na ukončenie regulácie dodávky elektriny aj plynu.

Celý materiál aj s pripomienkami nájdete na tomto odkaze. Návrh novej regulačnej politiky by mala pred jeho schválením posúdiť aj Európska komisia, vyjadriť sa k nemu budú môcť ešte ministerstvo hospodárstva aj životného prostredia. Je otázne, ktoré návrhy regulátor akceptuje. Konečný text prijme Regulačná rada do konca marca.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.