Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Napätie v Sýrii hýbe svetovými cenami ropy

V dôsledku hrozby vojenskej intervencie USA v Sýrii stúpla koncom minulého týždňa cena ropy na polročné maximum. Cena severomorskej ropy Brent sa vyšplhala na viac než 117 dolárov za barel a americká ľahká ropa WTI atakovala hranicu 112 dolárov. Sýria pritom nepatrí medzi veľkých producentov čierneho zlata, vojenská intervencia by však mohla vyvolať rozsiahlejší konflikt na Blízkom Východe.

Podľa Milana Hudák z Virtuse Energy je napätie v tomto regióne vždy spojené s obavami o bezpečnosť dodávok ropy, ako aj dostupnosťou kľúčových prepravných trás. Analytik preto zdôrazňuje, že situáciu v Sýrii  treba vnímať aj z pohľadu možného rozšírenia napätia do okolitých štátov. Oblasť Blízkeho Východu sa podieľa na celosvetovej ťažbe ropy približne jednou tretinou.

Veľký vplyv na cenový vývoj majú tiež aktuálne vzťahy medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Vždy sa tiež čaká na to, akú pozíciu zaujme Izrael. „V histórii sa už stalo, že arabské krajiny zaviedli ropné embargo, keď sa im nepáčil politický vývoj a reakcia Západu. Každý sa preto obáva, že by k tomu mohlo dôjsť opäť,“ doplnil Hudák.

Rast cien ropy a špekulanti

S rastúcim napätím sa podľa Hudáka zvyšuje tzv. geopolitická riziková prirážka pri cenách ropy. Aktuálne sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 dolárov. „Ak by došlo ku konfliktu v Sýrii, ropa Brent by sa na medzinárodných trhoch mohla priblížiť k hranici 120 dolárov. „V závislosti od priebehu a dopadov konfliktu na Blízkom Východe by sa cena mohla dostať k 125 až 140 dolárom,“ predpovedá Hudák.

Rast cien na medzinárodnom trhu je tlačený krátkodobými špekuláciami, upozorňuje expert. Hneď ako cena stratí dôvod na rast, investori začnú predávať svoje pozície. Podobná situácia nastala koncom minulého týždňa, kedy po miernom uvoľnení situácie v Sýrii začali investori vyberať svoje zisky.

Na čo bude cenový vývoj ropy citlivý?

Situácia v Sýrii a v Egypte bude v krátkodobom horizonte podporovať rast cien a vysokú volatilitu, predpokladá Milan Hudák z Virtuse. „Ceny americkej ľahkej ropy WTI aj severomorskej zmesi Brent budú citlivé hlavne na vyjadrenia amerických politikov, ako sa to napríklad udialo v piatok večer počas prejavu ministra zahraničných vecí USA,“ dodal expert. Ceny americkej ľahkej ropy sa vtedy v priebehu hodiny obchodovali v rozpätí 1 až 1,5 dolára. 

Americkú ropu budú ovplyvňovať najmä makroekonomické ukazovatele USA, predovšetkým nezamestnanosť. Ak dosiahnu pozitívne hodnoty, trh ich môže interpretovať tak, že Americká centrálna banka (FED) začne už tento mesiac postupne znižovať objem mesačných aktív známy ako kvantitatívne uvoľňovanie.

Severomorská ropa Brent zasa reaguje na vývoj v Európe. Okrem ekonomického vývoja sú silnou oporou Brentu aj problémy v Líbyi, ktoré znížili vývoz ropy na najnižšiu úroveň od pádu Kaddáfiho režimu v roku 2011. Narušenie dodávok líbyjskej ropy prispelo k zníženiu augustovej produkcie čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Ceny budú skôr klesať, myslí si analytik

V dlhodobom horizonte analytik zdražovanie ropy neočakáva. Dôvodom je aktuálne rozloženie špekulácií na ropnom trhu v USA. Producenti ropy preferujú za daných cien predávať a zastávajú tak prevažne krátke pozície. Na trhu je v súčasnosti dostatok ropy a preto očakávajú, že produkcia bude rásť aj v nasledujúcich rokoch, zatiaľ čo dopyt bude aj naďalej stagnovať. Hedžové fondy a iné špekulatívne investičné skupiny majú naopak dlhé pozície.  „Špekulatívne dlhé pozície sú dvakrát menšie ako pozície krátke. Preto neočakávam, že z dlhodobého pohľadu by ceny mali rásť, ale skôr klesať. To bude ešte zvýraznené tým, ako USA začnú zastavovať kvantitatívne uvoľňovanie,“ uzavrel analytik Virtuse.

© energia.sk

Foto: TASR/AP Photo/Hasan Jamali

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.