Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarna elektráreň-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Najväčšia solárna elektráreň na svete. Foto: TASR/AP Photo/Solar Systems
14. februára 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčšia solárno-termálna elektráreň na svete je v prevádzke

Solárno-termálna elektráreň Ivanpah Solar Electric Generating System sa rozprestiera na ploche približne 13 km2 juhozápadne od Las Vegas. Komplex za 2,2 miliardy dolárov, ktorý vlastnia firmy NRG Energy, Google a BrightSource Energy, je schopný vyrobiť takmer v troch blokoch 400 MW elektriny. To postačí podľa Associated Press uspokojiť dopyt pre približne 140.000 domácností. Oblasť je podľa agentúry AP prežiarená slnkom 330 až 350 dní v roku a elektráreň sa nachádza  v blízkosti prenosovej siete.

Zariadenie predstavuje míľnik v rozvíjajúcom sa solárnom odvetví. „Sputenie Ivanpah je úsvitom novej éry elektrickej energie v Spojených štátoch,“ uviedol Rhone Resch, prezident obchodnej skupiny Solar Energy Industries Association. Elektráreň začala vyrábať elektrinu už minulý rok, no pre regulačné a právne spory ju formálne spustili až teraz. Spoločnosť BrightSource predložila návrh projektu už v lete 2007. Schválenie trvalo tri roky. Výstavbu dočasne spomalilo aj premiestňovanie ohrozených púštnych korytnačiek.

Elektráreň využíva solárno-termálnu technológiu. Takmer 350.000 zrkadiel veľkých ako garážová brána riadi počítač. Slnečné lúče sa odrážajú na kotly umiestnené na vežiach vo výške 140 metrov. Koncentrované žiarenie zohrieva vodu v rúrkach kotlov až na viac ako 530 stupňov, čím vzniká para, ktorá poháňa turbíny vyrábajúce elektrinu.

Do projektu najväčšej solárno-termálnej elektrárne investovala sumu 168 miliónov dolárov aj spoločnosť Google. Zatiaľ ide o jej najväčšiu investíciu. Podľa dostupných informácii investovala firma do veterných a solárnych elektrární v USA, Európe a Afrike viac ako miliardu dolárov. Ich spoločný výkon je viac ako 2 GW.

Vláda aj naďalej usiluje o rozvoj zelenej a čistej energie

Výroba elektriny zo slnka má momentálne na celkovej výrobe elektriny v USA podiel menší ako 1 %. Vo výstavbe a v pláne sú však tisíce projektov, ktoré vyrastú na slnečnom juhozápade krajiny.

Americký prezident Barack Obama navrhol v oblasti klimatický zmien vôbec prvé limity pri znečisťovaní ovzdušia novými i existujúcimi elektrární. Krajinu chce odviesť od uhlia k veternej, solárnej a jadrovej energii a zemnému plynu.

Podľa údajov US Energy Information Administration sú ale náklady na výstavbu a prevádzku novej solárno-tepelnej elektrárne v priebehu jej životnosti vyššie ako generovanie plynu, uhlia alebo jadrovej energie. Zatiaľ čo konvenčná uhoľná elektráreň stojí v priemere 100 dolárov na produkciu 1 MWh elektrickej energie, podľa odhadov podobnú produkciu dosiahne solárno-termálna elektráreň za 261 dolárov. Čísla nezohľadňujú stimuly, ako sú štátne alebo federálne daňové úľavy, ktoré môžu mať vplyv na náklady.

Podľa hovorcu solárnej asociácie Kena Johnsona zaznamenali solárne systémy v posledných rokoch dramatický pokles cien, čo by mohlo pomôcť napríklad v Kalifornii získať tretinu elektriny zo solárnych a iných obnoviteľných zdrojov do roku 2020.

Spory medzi prívržencami a odporcami zelenej energie pretrvávajú niekoľko rokov. Mnohé firmy sa však snažia vyvíjať solárne, veterné a geotermálne elektrárne, čo oceňujú ekológovia, ktorí významne podporujú rast obnoviteľných zdrojov.

Podľa štatistík vypracovaných podľa ministerstvom energetiky zamestnáva solárny priemysel viac ako 140.000 Američanov v približne 6.100 firmách. Zamestnanosť v sektore sa od jesene 2012 zvýšila o takmer 20 %.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.