Najväčší potenciál budú mať asi malé solárne elektrárne v domácnostiach
„Cena fotovoltických panelov je dnes polovičná až tretinová v porovnaní so stavom pred dvoma – tromi rokmi. To je výrazný posun, ktorý umožňuje stavať inštalácie, respektíve umožní ich ekonomickú dosažiteľnosť aj pre malých investorov,“ spresnil.
Elektrina vyrobená v malých inštaláciách v domácnostiach sa podľa neho primárne využíva na pokrytie vlastnej spotreby. „Ak si domácnosti vyprodukujú 80 % spotrebovanej energie, je možné dosiahnuť úspory až vo výške viac ako 300 eur ročne.“
Pre veľké FVE podľa neho súčasné nastavenie systému podpory a výkupných cien pre elektrinu vyrobenú zo slnečnej energie neposkytuje priestor na ich ďalšie budovanie. Pri stredne veľkých FVE priestor existuje v podobe industriálnych parkov a veľkých výrobných spoločností, ktoré môžu inštalovať fotovoltické panely na svojich halách, využívajúc elektrinu vyrobenú vo FVE primárne na pokrytie vlastnej spotreby.
AVES je nezisková organizácia, ktorá združuje investorov v sektore FVE. Jej členmi sú slovenské, rakúske, holandské, české, ako aj ďalšie zahraničné spoločnosti, ktoré prevádzkujú elektrárne s približne 100 MW inštalovaného výkonu.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.
Copyright © TASR 2013