Najstaršia atómka v Španielsku končí. Vyraďovanie vyjde asi na 300 miliónov eur
Po rokoch diskusií o opätovnom spustení prevádzky elektrárne Santa María de Garoña sa španielska vláda minulý týždeň rozhodla neschváliť žiadosť prevádzkovateľa o predĺženie licencie.
Jednobloková elektráreň s inštalovaným výkonom 460 MWe, ktorá stojí na brehu rieky Ebro a leží asi 100 kilometrov od mesta Burgos, vyrábala elektrinu od roku 1971 až do decembra 2012. K jej odstaveniu došlo z ekonomických dôvodov – firma Nuclenor nechcela platiť novozavedenú daň na výrobu elektriny a vyhorené jadrové palivo s jednoročnou retroaktívnou účinnosťou. Následne v júli 2013 vypršala platnosť povolenia na prevádzku a jej ďalšie predĺženie štát podmieňoval rozsiahlymi a finančne nákladnými bezpečnostnými opatreniami.
Minister energetiky Álvaro Nadal rozhodnutie odôvodnil novými energetickými a klimatickými plánmi vlády a zdôraznil, že štvorročný výpadok výroby z tejto elektrárne nemal žiadny podstatný dopad na bezpečnosť dodávok elektriny v krajine.
Namiesto obnovy výroby sa preto spustí proces udelenia povolenia na vyraďovanie atómového bloku, ktorý bude mať na starosti spoločnosť Enresa. Tá predpokladá, že vyraďovanie bude trvať asi 16 rokov. Súvisiace náklady odhadla na 300 miliónov eur.
V Španielsku je ešte v prevádzke sedem jadrových blokov v piatich atómových elektrárňach. Väčšine z nich vyprší platnosť povolenia v rokoch 2020 – 2021, najnovšej Trillo 1 severovýchodne od Madridu v novembri 2024. Spolu majú inštalovaný výkon asi 7 GWe.
© energia.sk