Najlepšie environmentálne fotografie roka
Larry Louie, Geotermálna energia, 2016 / Island
Podľa štatistík je dnes viac než 90 % domov Islande vykurovaných energiou zo zemského jadra a zásobovaných elektrinou z vodných zdrojov.
Christian Aslund, Slepá ulička # 03, 2015 / Severný ľadový oceán, Grónsko
Snímka zobrazuje prieskumné práce pri hľadaní nových zdrojov ropy a zemného plynu na severovýchode Grónska. Súčasťou tohto procesu je odpálenie výbušnín smerom k morskému dnu, ktoré vyvolá intenzitu zvuku na úrovni 259 decibelov. Nad hladinou mora sa vytvorí zvuková stena zhruba osemkrát silnejšia ako pri štarte lietadla.
Antonio Busiello, Potápajúce sa Benátky, 2016 / Benátky
V dôsledku klimatických zmien stúpajú hladiny morí a oceánov všade vo svete, ale vplyv na talianske Benátky je výrazne horší než inde. Podľa nedávnej štúdie tamojšej univerzity budú Benátky v roku 2010 zaplavované až 250-krát do roka.
Sean Gallagher, Peking: Mesto masiek, 2015/ Peking, Čína
Mladý pár, Kelly Lu a Yanding Li, počas prechádzky v Olympijskom parku v Pekingu. „Som z toho veľmi smutná. Je to stále horšie a horšie,“ vysvetľuje Li. „Jemné prachové častice pôsobia devastujúco na naše pľúca, ale nemáme inú možnosť.“
Oksana Lefimenko, Lekná, 2016 / Charkov, Ukrajina
Autor vytvoril snímku počas prechádzky popri jednej z riek v ukrajinskom Charkove. Dôvod bol jednoduchý, plastové fľaše mu pripomínali kvety. Fotkou chcel poukázať na absurdné spolužitie prírody a odpadu vyprodukovaného ľuďmi.
Stuart Gleave, Solárne mesto, 2016 / Tenerife
Obrovské polia fotovoltických panelov na južnom pobreží španielskeho Tenerife.
Ruben Salgado Escudero, Solárne portréty, 2015 / India
V indickom štáte Odiša skupina miestnych vidiečanov chytá v noci ryby s využitím košov v tvare kužeľa a solárnych lámp. Menej než polovica zo 42 miliónov obyvateľov tohto štátu nemá prístup k elektrine. Zhruba 1,1 miliardy ľudí na svete sú bez elektriny a z nich takmer štvrtina žije práve v Indii. Fotoportrét vznikol v noci, solárne lampy boli jediným zdrojom osvetlenia.
Emanuele Giovagnoli, Čierne zlato v dažďovom pralese v Ekvádore, 2015/Ekvádor
Ropovody v Ekvádore nájdeme bežne aj v amazonskom dažďovom pralese. Snímka zachytáva potrubia na moste v Národnom parku Yasuni. Fotené v novembri 2015.
Andre Malerba, Gold and Gun Disease 4, 2015 / Region Mandalay v Mjanmarsku
Bývalý baník Ko Maw Gyi drží v rukách röntgen svojich pľúc. Takmer dva roky trpí ich infekciou ako dôsledok vdychovania prachu, ktorý vzniká pri vŕtaní do kameňa. Pracovné podmienky pravdepodobne prispeli aj k vzniku tuberkulózy. Po absolvovaní dvoch liečení jeho horúčky zmizli. Stále však bojuje s podváhou, nedokáže bez problémov dýchať a kvôli pokračujúcim stavom slabosti sa nemôže vrátiť do práce.
Stuart Chape, Tepelná elektráreň a prívod vody na rieke Hoogly v Indii, 2016/India
Fotografia zachytáva architektonicky elegantne riešený prívod vody, ktorý je v ostrom kontraste so strohou funkčnosťou komínov uhoľnej elektrárne na indickej rieke Hoogly. Energetický zdroj je obklopený odpadom a plávajúcimi troskami.
Sudipta Dutta Chowdhury, Život v kotli, 2016 / Kashba, Kalkata, Západné Bengálsko
Ranné vykladanie hotového produktu. Obyvatelia Kashby v Kalkate pália v kotloch vedľajšie produkty zo spracovania kože, aby vyrobili umelé hnojivá a krmivo pre ryby. Tieto pece denne chrlia hustý dym, ktorý zhoršuje kvalitu miestneho ovzdušia.
Praveen Singh, Znečistenie, 2015 / Indore, India
Znečistenie ovzdušia je jedným z kľúčových environmentálnych problémov súčasnosti.
Fotografie publikujeme s oficiálnym súhlasom inštitútu CIWEM.
© energia.sk