![vlajka eu](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/8961.jpg)
Najlepšie dostupné technológie pre výrobu tepla a chladu na trhoch v EÚ
Európsky informačný systém o energetickej technológii v rámci Európskej komisie, ktorý vedie a koordinuje Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC), nedávno skompletizovalo štúdiu o európskom trhu výroby tepla a chladu a jeho technologickom mixe. Štúdiu garantovali dvaja partneri, Dánsky technologický inštitút (DTI) a BIO Intelligence Service. Štúdia sa vypracovala pod patronátom Inštitútu pre energetiku a dopravu JRC, konkrétne jej Energy System Evaluation Unit. Analýza charakterizuje súčasný trh s výrobou tepla a chladu v každom členskom štáte EÚ 27, vrátane Švajčiarska a Nórska. Dokument zároveň kvantifikuje dopyt po budúcom dopyte, skúma technológie konečného využitia a kvantifikuje technologickú inováciu, ktorá sa deje v tomto odvetví.
Výsledkom celej štúdie je databáza s popisom a kvantifikáciou aktuálneho stavu európskeho trhu s výrobou tepla a chladu v rámci jednotlivých krajín, primárnym energetickým dopytom podľa druhu paliva a najmodernejším technologickým portfóliom. Štúdia zároveň vytvorila databázu, ktorá mapuje kľúčové technológie pre zlepšenie energetickej efektívnosti a redukciu emisií CO2 v rámci trhu s výrobou tepla a chladu rovnako ako technologickej inovácie a jej bariér. Tretím výsledkom štúdie je modelovací nástroj pre vývoj scenárov ďalšieho vývoja dopytu po výrobe tepla a chladu až do roku 2050.
Súčasný report poskytuje prehľad technológií, ktoré sú zahrnuté do technologickej databázy. Technologické opisy sú rozdelené do sekcií, ktoré pokrývajú technológie pre lokálne teplárenstvo vrátane kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie, priemyselných technológií, služieb a bytových technológií, ale aj poľnohospodárstva, konkrétne technológií pre lov rýb.
Technológie uvedené v tomto reporte sa charakterizujú ako Najlepšie dostupné technológie (Best Avaible Technologies – BAT), ktoré sú technologicky inovatívnymi technikami. Ich ekonomická uskutočniteľnosť je od odvetvia k odvetviu diskutabilná. Výber uskutočnil interdisciplinárny expertný tím. Všetky informácie uvedené v štúdii sú citované s priamym odkazom na zdroj. Popisy technológií zahŕňajú výhody i nevýhody. V dokumente je tiež uvedený zoznam dôvodov, prečo sú rozličné technológie charakterizované ako Najlepšie dostupné technológie (BAT).
Technologická databáza obsahuje špecifické techologicko-ekonomické informácie ako kapacitný rozsah, výkon, náklady a možné bariéry pre rozmiestnenie najlepších dostupných technológií (BAT) až do roku 2050 tak, ako ich opisuje tento dokument. Databáza v kombinácii s trhovou databázou sa môže využiť ako modelovací prostriedok pre štúdium scenárov vývoja dopytu po teple a chlade v jednotlivých krajinách až do roku 2050. Dokáže tiež odhadnúť variácie vo využiteľnom i primárnom energetickom trhovom dopyte na trhu po teple a chlade v dôsledku rozličných scenárov v oblasti vylepšení energetickej efektívnosti a rozmiestnení technológií na európskom trhu. Ako ilustračný príklad výstupov tohto modelovacieho nástroja nám slúži tabuľka v dolnej časti textu. Ukazuje výsledky vývoja do roku 2050 v oblasti využiteľnej energie v rámci dopytu po teple v EÚ v troch rozličných scenároch: prvý je tzv. „baseline scenár“ (podľa DG ENERGY z roku 2009 ide o aktuálny trend), druhým je scenár A (prenikanie technológií BAT je až o 50 % väčšie ako v scenáre „baseline“) a tretím je scenár B (infiltrácia technológií BAT je až dvakrát väčšia ako v scenári „baseline“). Výsledky sú dôkazom o redukcii dopytu po využiteľnej energii v roku 2050 o zhruba 7 % v scenári A a 11 % v scenári B v porovnaní so scenárom „baseline“. Okrem toho tiež ukazujú zmeny v podieloch konečného energetického dopytu. Zohľadňuje sa pri tom mix odlišného technologického portfólia v rámci jednotlivých scenárov.
Tabuľka: Vývoj dopytu po využiteľnej energii pre výrobu tepla do roku 2050 v krajinách EÚ 27: scenár „baseline“, scenár A a scenár B.
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)