Naftogaz navrhol Gazpromu rokovania o podmienkach dodávok plynu po 1. apríli
Ako Naftogaz uviedol, navrhol ruskej spoločnosti rozhovory o podmienkach dodávok plynu na Ukrajinu po 1. apríli. Kyjev zatiaľ stále čaká na rozhodnutie arbitrážneho súdu v Štokholme v súvislosti s dohodou medzi Ukrajinou a Gazpromom z roku 2009. Tá stanovila Ukrajine príliš vysokú cenu za dodávky plynu, jednu z najvyšších v Európe.
Gazprom medzitým v júni 2014 zastavil Ukrajine dodávky plynu pre jej dlhy za predchádzajúce dodávky. V októbri sa Ukrajina, Rusko a Európska únia (EÚ) dohodli, že Gazprom dodávky obnoví aspoň na zimné obdobie. Podmienkou dohody, v rámci ktorej Rusko znížilo pôvodné ceny pre Ukrajinu, bolo splatenie časti dlhu, konkrétne 3,1 miliardy USD (2,67 miliardy eur), do konca roka 2014 a zároveň platby za dodávky plynu vopred. Ukrajina si tak napríklad decembrové dodávky musela predplatiť do konca novembra.
Táto dohoda však platí len do konca marca a pôvodného kontraktu z roku 2009 sa netýka. Kyjev dúfa, že arbitrážny súd rozhodne ešte v tomto roku, no do verdiktu súdu musí vyriešiť podmienky dodávok plynu po skončení platnosti spomínaného zimného balíka, na ktorom sa dohodli Kyjev, Moskva a Brusel.
Tento týždeň ukrajinský prezident Petro Porošenko na univerzite v Zürichu vyhlásil, že Ukrajina do dvoch rokov nebude ruský plyn potrebovať vôbec. „Som presvedčený, že do dvoch rokov už nebudeme musieť z Ruska dovážať žiadny plyn,“ citovala Porošenka ukrajinská agentúra Ukrinform. Kyjev chce posilniť svoju energetickú nezávislosť, pričom plánuje zvýšiť dovoz plynu z Európskej únie, ako aj ťažbu na vlastnom území.
Súčasťou týchto plánov je aj dohoda medzi Naftogazom a poľským prevádzkovateľom plynovodných sietí Gaz-System o výstavbe nového plynovodu na hraniciach Ukrajiny a Poľska. Dohodu podpísali v Kyjeve v pondelok (19.1.).
Plynovod umožní Ukrajine dovážať z Európskej únie ďalších 10 miliárd kubických metrov (m3) suroviny ročne, povedal ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na tlačovej konferencii v Kyjeve po stretnutí s poľskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Dodal však, že v tomto prípade nejde o „reverzný tok ruského plynu, ale Kyjev prostredníctvom plynovodu získa prístup k LNG terminálom v Poľsku a Litve“. Ukrajina podľa neho okrem toho diskutuje aj o prístupe k nemeckému trhu s plynom.
(1 EUR = 1,1593 USD)
Copyright © TASR 2015