Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vojany - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrárne Vojany - Foto: energia.sk
25. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nádej pre Vojany? Americký investor chce vymeniť uhlie za zelenú elektrinu

Na snímke zľava: výkonný riaditeľ Theta Energy Group Igor Hantuch, minister hospodárstva SR Vazil Hudák a minister financií SR Peter Kažimír pri podpise memoranda. Foto: TASR/Roman Hanc

Elektrárne Vojany (EVO) a ich blízke okolie by sa v budúcnosti mohli stať sídlom technologického parku. O jeho výstavbe údajne uvažuje spoločnosť Theta Energy Group (TEG) z USA, ktorá sa zaoberá prevažne výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov, prevažne biomasy, ale aj využívaním zemného plynu. „Ide o inovatívnu spoločnosť, ktorá pracuje s viacerými dodávateľmi. Ich predstavou je zmeniť EVO na elektráreň, ktorá bude produkovať čistú energiu,“ uviedol na dnešnom brífingu minister financií Peter Kažimír.

Podrobností zatiaľ veľa nepoznáme 

Američania dnes vo Vojanoch podpísali memorandum o porozumení so zástupcami vlády. Na základe neho je projekt rozdelený na dve časti. Prvá z nich sa týka modernizácie samotnej elektrárne, druhá rozvoja energetického inovačného centra a technologického parku v lokalite, ktorá bude predmetom dohody. Hodnota uvažovanej investície by sa mohla pohybovať v rozmedzí 800 až 900 miliónov dolárov. Prácu v novej prevádzke by našlo 800 zamestnancov.

Minister hospodárstva Vazil Hudák upozornil, že projekt je stále iba na začiatku. V blízkej dobe má podľa neho vzniknúť pracovná skupina zložená zo zástupcov štátu, firmy TEG a Slovenských elektrární. Zástupcovia americkej spoločnosti budú svoje vízie tlmočiť aj regulačnému úradu, ako aj akcionárom súčasného prevádzkovateľa EVO, s ktorými sa majú onedlho stretnúť. 

Ak by došlo k dohode, investičná zmluva by sa údajne mohla podpísať do niekoľkých mesiacov. O štátnej pomoci sa vraj nehovorilo. „Potvrdzujeme, že zatiaľ neevidujeme žiadnu žiadosť o stimuly,“ doplnil ďalej Kažimír.

Elektrárne Vojany prevádzkujú Slovenské elektrárne, menšinový podiel v nich kontroluje štát. „Slovenské elektrárne sú pripravené analyzovať  prezentovaný investičný zámer,“ uviedla pre náš portál hovorkyňa Jana Burdová. Najväčší výrobca elektriny u nás sa musí vysporiadať s poklesom cien elektriny na veľkoobchodných trhoch. Existencii vojanskej prevádzky ohrozuje aj strata doplatku na výrobu elektriny spoluspaľovaním uhlia a biomasy a zavedenie poplatku za prístup do sústavy (G – komponent).

Na fotke predseda Theta Energy Group Sean P. McCarthy Foto:TASR/Roman Hanc

Vojanská elektráreň v blízkosti ukrajinských hraníc dnes zamestnáva 142 pracovníkov. Hrozba ukončenia jej prevádzky by na okres Michalovce, ktorý bojuje s relatívne vysokou nezamestnanosťou, mala nezanedbateľný vplyv.

Slovenské elektrárne sa v uplynulých rokoch venovali optimalizácii výroby a zvyšovaniu efektívnosti paliva vo Vojanoch. Čierne uhlie sa dnes spaľuje spolu s biomasou v dvoch kotloch, ktoré využívajú fluidnú technológiou. V  roku 2015 sa začalo testovať energetické zhodnocovaniečistiarenskú kalu. „Zároveň, spoločnosť jasne vyhlásila, že  riešenie pre budúcnosť elektrárne je potrebné nájsť v úzkej spolupráci všetkých akcionárov,“ dodala Burdová. 

Brzda a plyn slovenskej elektroenergetiky

Elektrárne Vojany sa nachádzajú v okrese Michalovce. Primárne poskytujú podporné služby prenosovej a elektrizačnej sústave. Závod tvoria dve energetické výrobne: Elektrárne Vojany I (4×110 MW) a Elektrárne Vojany II (4×110 MW). Palivovú základňu EVO 1 tvorí čierne antracitové uhlie, od roku 2009 pribudla drevná štiepka. Bloky EVO 2 nie sú momentálne v prevádzke.

V súčasnosti vyrábajú elektrinu len dva najnovšie bloky EVO 1. Piaty a šiesty blok majú inštalovaný výkon 2×110 MW a využívajú vysoko efektívnu fluidnú technológiu spaľovania. Poskytujú primárnu, sekundárnu a terciárnu reguláciu. V roku 2013 sa ukončila druhá etapu projektu spoluspaľovania biomasy s uhlím. V roku 2015 vyrobili 470 gigawatthodín elektriny.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.