Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zapadoslovenská energetika fotovoltaika slnecná energia dotácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Nadácia ZSE vyčlenila 200-tisíc eur na fotovoltické riešenia pre školy a sociálne zariadenia

Nadácia Západoslovenskej energetiky (ZSE) vyčlenila 200-tisíc eur na fotovoltické riešenia pre školy a sociálne zariadenia. Suma bola pôvodne vo výške 70-tisíc eur, avšak bola navýšená. O program Slnečné strechy vyhlásený na sklonku roka 2022 malo záujem 155 žiadateľov, podporených bude napokon 11 subjektov.

Mali by im byť nainštalované fotovoltické panely vo vhodnej veľkosti, vďaka čomu by mali ušetriť značnú časť svojich nákladov na energiu. Časť financií určených na projekt pochádza z výnosov produktu Zelená elektrina, ktorý využíva 125-tisíc zákazníkov ZSE.

O podporu sa mohli uchádzať okrem škôl a školských zariadení aj zariadenia sociálnych služieb či chránené dielne na západnom Slovensku. Nadácia ZSE o tom informovala v tlačovej správe.

Obrovský záujem

Takýto obrovský záujem o fotovoltické riešenia aktuálne zaznamenávame vo všetkých oblastiach nášho zákazníckeho portfólia. Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu ide o čoraz výhodnejšiu investíciu. Samotní zákazníci rovnako vnímajú potrebu podporovať riešenia, ktoré prispievajú k väčšej udržateľnosti našich prírodných zdrojov,“ uviedol člen predstavenstva ZSE a člen správnej rady Nadácie ZSE Juraj Krajcár.

Doplnil, že to bol dôvod, pre ktorý sa rozhodli pôvodnú sumu strojnásobiť a majú v pláne pokračovať v programe aj v tomto roku.

Servis a podpora

Z prostriedkov programu budú zariadeniam uhradené priame náklady na projekčné práce, materiál či inštaláciu. „Žiadateľ musí poskytnúť len potvrdenie, že z pohľadu technického stavu, rozlohy a orientácie je strecha budovy vyhovujúca na realizáciu konkrétneho fotovoltického riešenia. Podporený žiadateľ je teda oslobodený od administratívnych úkonov, nemusí zháňať dodávateľa na inštaláciu, neplatí žiadne dodatočné platby, nemusí riešiť pripojenie do sústavy,“ priblížila nadácia v tlačovej správe.

Subjektom bude po inštalácii a pripojení do distribučnej siete poskytovaný aj servis a podpora, a tiež výkup prebytkov, čo žiadateľovi vráti prostriedky za takto vyrobenú elektrinu. Aby bolo využitie panelov čo najefektívnejšie, je vhodné, aby boli priestory zariadenia využívané počas celého dňa, napríklad aj formou prenájmov či poskytovania priestorov na rôzne podujatia.

Testovanie riešení

V rámci pilotného programu sa v predošlých rokoch uskutočnila inštalácia a testovanie deviatich takýchto riešení. Išlo o rôzne lokality na Slovensku, s rôznymi podmienkami. Podporená bola napríklad Základná škola Hamuliakovo, Gymnázium Nové Zámky či Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím v Bratislave.

V 1. ročníku programu boli medzi podporenými subjektmi napríklad Základná škola s materskou školou vo Vlčanoch, Harmonia – Zariadenie pre seniorov v Hlohovci, ale aj Základná škola M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.