Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie VVN - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: a454
17. augusta 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na východe Slovenska sa opäť skúša štart z tmy

V prípade rozpadu elektrizačnej sústavy, ak sa zariadenia na výrobu elektriny neudržia na vlastnej spotrebe a zároveň dôjde k úplnej strate napätia (blackoutu), musia byť v sústave zabezpečené výrobné zariadenia, ktoré sú schopné nábehu a dodania elektriny do sústavy podľa pokynov dispečera Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).

Takzvaný „Štart z tmy“, nazývaný aj „Čierny štart“, je dnes platená podporná služba lokálneho charakteru, ktorá umožňuje obnoviť dodávky elektriny z beznapäťového stavu po čiastočnom alebo úplnom kolapse sústavy.

Aj keď na Slovensku ešte k rozsiahlemu blackoutu nedošlo, riziko stále pretrváva. Oproti minulosti, kedy v sústave dominovali centralizované zdroje na výrobu elektriny a vzájomné cezhraničné prepojenia boli v Európe obmedzené, sa riziko zvyšuje. Pribúda tiež počet mimoriadnych stavov zapríčinených extrémnym počasím.

Preto je nutná aj príprava pre prípad naštartovania sústavy po jej úplnom rozpade. V priebehu tohto roka sa testuje na východe Slovenska,  a to na trase prečerpávacia elektráreň (PVE) Ružín – elektráreň Vojany (EVO) –  PVE Dobšiná – U.S. Steel Košice. Zároveň sa pripravujú skúšky v západoslovenskom regióne.

Reťaz začína u výrobcu

Obnovovanie výroby sa začína generátormi schopnými nabehnúť bez napätia zo siete, ktoré spustia ďalšie generátory.

Vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák pre náš portál vysvetlil, že výrobca elektriny, ktorý dokáže túto podpornú službu poskytnúť, musí byť v prípade skutočného blackoutu schopný naštartovať svoje zariadenia bez cudzej pomoci a podať napätie veľkej systémovej elektrárni, ktorá potrebuje elektrinu pre zariadenia vlastnej spotreby a postupný nábeh.

Medzi systémové elektrárne patria veľké zdroje s inštalovaným výkonom nad 100 MW, ktoré majú aj značnú vlastnú spotrebu. Tomu musia zodpovedať aj parametre zdroja poskytujúceho napätie pre systémovú elektráreň.

Na Slovensku je len niekoľko výrobcov, ktorí podpornú službu Štart z tmy poskytujú. V tomto roku sú to Slovenské elektrárne, Vodohospodárska výstavba a DG-energy, do mája k nim patrila aj Slovintegra Energy. Kľúčovú rolu zohrávajú vodné elektrárne, najmä Čierny Váh a Ružín a tiež Gabčíkovo, ktoré slúži ako záloha pre jadrové elektrárne. Presné požiadavky na zariadenia sú stanovené v technických podmienkach SEPS.

…pokračuje k odberateľovi

Okrem spomínaného menšieho zdroja a systémovej elektrárne, treba k reálnej skúške aj odberateľa. „Ten sa musí odpojiť od bežnej prevádzky a postupne pripájať zariadenia, ktoré v rámci skúšky predstavujú záťaž ostrova (ako náhrada spotrebiteľov). Finálne ide o odskúšanie regulácie v ostrovnej prevádzke,“ uviedol Deák.

Rovnako dôležitými subjektmi sú SEPS a prevádzkovatelia distribučných sústav, ktorí musia v stave bez napätia vytvoriť cestu cez svoje vedenia a transformátory medzi všetkými zainteresovanými zariadeniami.

„Pri reálnych skúškach štartu z tmy, keďže ide o ostrovnú prevádzku, prebiehajú fyzikálne deje, ktoré sú iné ako v normálnej prevádzke a viacero parametrov rozhodujúcich elektrických veličín je mimo rozsah povolený normami. Za týchto okolností musíme počítať aj s tým, že niektoré výpočty, simulácie alebo aj reálne nastavenia zariadení sa počas reálnej skúšky štartu z tmy ukážu ako nesprávne a skúšku je potrebné zastaviť,“ zdôraznil šéf odboru komunikácie SEPS.

Tento rok na viackrát

To sa potvrdilo aj pri poslednej skúške, ktorá sa uskutočnila dňa 24. 3. 2016 na trase  PVE Ružín – EVO – PVE Dobšiná – U. S. Steel Košice.

„Napriek určitým odchýlkam oproti výpočtom a potrebe upraviť niektoré nastavené parametre ochrán aj takýto výsledok prináša množstvo nových poznatkov, ktoré energetikom umožňujú lepšie sa pripraviť na riešenie obnovy sústavy, a preto SEPS jej uskutočnenie hodnotí pozitívne,“ poznamenal Norbert Deák.

Po vykonaní analýzy marcovej skúšky sa urobili potrebné opatrenia na jej opakovanie.  Dňa 10. 5. 2016 sa otestovala obnova zásobovania vlastnej spotreby v elektrárni Vojany z PVE Ružín. Táto už prebehla s novými parametrami ochrán, ale bez záťaže.

Na jeseň tohto roka sa pripravuje odskúšanie kompletnej ostrovnej prevádzky medzi Ružínom a U.S. Steelom. So zapojením Voján sa komplexne pokryje celý východoslovenský región. Budúcnosť tejto systémovej elektrárne, kde už funguje len blok 15 EVO I, je pritom neistá a hrozí jej vyradenie z prevádzky.

História skúšok

Reálne skúšky štartu z tmy prebiehajú od 90. rokov minulého storočia. Šlo o jednu z podmienok na pripojenie slovenskej sústavy do UCTE (neskôr jeho úlohy prebralo ENTSOE).

„Dlhé roky to boli veľmi jednoduché skúšky a zvyšné činnosti sa len kontrolovali výpočtami,“ uviedol Deák, podľa ktorého mali poskytovatelia tejto podpornej služby donedávna len povinnosť naštartovať elektráreň v rámci pravidelne vykonávaných certifikácií. Simulácie a výpočty však preukázali potrebu v praxi overiť aj ďalšie kroky.

Po viac než sedemnástich rokoch prebehla v roku 2014 skúška štartu z tmy zameraná na systémovú elektráreň TEKO (Tepláreň Košice).

Slovenská legislatíva zatiaľ neobsahuje práva a povinnosti spojené s realizáciou takýchto skúšok. Orientovaná je primárne na zabezpečenie spoľahlivej dodávky elektriny v bežnom prevádzkovom režime a na predchádzanie stavu núdze.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.