Na streche úradu premiéra v Tokiu pristál mierne rádioaktívny dron
Súd tak podporil snahu Abeho vlády reštartovať postupne japonské atómové elektrárne, ktoré boli uzavreté po nešťastí v atómovej elektrárni Fukušima po zemetrasení a tsunami z roku 2011.
Sendai má byť prvou japonskou jadrovou elektrárňou, ktorá má byť v režime nových bezpečnostných opatrení uvedená do prevádzky. Podľa Reuters by mohli reaktory, nachádzajúce sa na pobreží prefektúry Kagošima na juhozápade Japonska, začať činnosť už v júni.
Minulý týždeň iný japonský súd vydal opačný verdikt, keď rozhodol, že podporí názor občanov a nepovolí obnovu prevádzky dvoch reaktorov elektrárne Takahama západne od Tokia. Takahamské reaktory 3 a 4 mali byť spustené v novembri. Agentúra Reuters napísala, že sa zrejme jedná o výnimočné rozhodnutie tradične konzervatívnej japonskej justície.
V prípade elektrárne Sendai miestni obyvatelia upozorňovali, že vedenie elektrárne a regulačný úrad podcenili riziko, ktoré pre jadrovú prevádzku predstavujú neďaleké sopky. Operačné plány údajne tiež nedisponujú dôveryhodnými evakuačnými opatreniami. Súd ale tieto obavy poprel.
S debatou o jadrovej energetike by mohlo súvisieť aj včerajšie pristátie bezpilotného lietdala s priemerom 50 centimetrov na streche premiérovho úradu v Tokiu. Stroj so symbolom rádioaktivity obsahoval „miniatúrne množstvo“ rádioaktívnych látok. Polícia ubezpečila, že hodnota radiácie je tak nízka, že nepredstavuje žiadne ohrozenie pre verejnosť.
Na miesto boli privolaní pyrotechnici, aby bezpilotné lietadlo, ktoré nieslo malú kameru a fľašu vody, odstránili. Premiér Abe bol včera na návšteve Indonézie, kde sa účastní ázijsko-afrického summite. Vládny hovorca Jošihide Suga oznámil, že polícia začala vyšetrovanie prípadu. Kabinet údajne v súvislosti s incidentom zváži vydanie nových nariadení týkajúcich sa využitia bezpilotných lietadiel.
Všetkých 48 funkčných rektorov japonských jadrových elektrární bolo po jadrovej katastrofe, ktorú vyvolalo v marci 2011 silné zemetrasenie nasledované prívalovou vlnou tsunami, odstavené kvôli bezpečnostnej kontrole.
Pred haváriou vo Fukušime, odkiaľ po roztavení jadier troch reaktorov unikla do okolia radiácia, pokrývali jadrové elektrárne 30 % energetických potrieb krajiny.
Premiér Šinzó Abe, ktorý sa ujal funkcie v decembri 2012, je podporovateľom jadrovej energetiky a jeho kabinet sa chystá elektrárne reaktivovať, aby sa znížila závislosť krajiny na dovoze drahých fosílnych palív a zdvihla dlhodobo stagnujúca ekonomika. Predchádzajúca vláda naopak chcela, aby krajina postupne od jadrovej energetiky upúšťala a tiež väčšina japonskej verejnosti s energiou z jadra nesúhlasí.
ČTK, energia.sk