Na rozvoj geotermálnych zdrojov chýbajú Keni peniaze
Generálny riaditeľ keňskej Electricity Generating Company (KenGen) Eddy Njoroge uviedol v rozhovore pre Engineering News, že cieľom krajiny je do roku 2030 vygenerovať 5.000 MW energie z geotermálnych zdrojov, avšak iba s pomocou medzinárodných finančníkov.
„Chceme preskúmať lacnejšie zdroje elektriny. Produkcia energie z geotermálnych zdrojov je v porovnaní s vodnou alebo veternou výhodnejšia. Výzva postaviť geotermálnu elektráreň je finančne náročná, a to je dôvod, prečo potrebujeme spolupracovať s medzinárodných finančnými spoločnosťami, “ uviedol Njoroge. Zároveň upresnil, že v nasledujúcich piatich rokoch bude spoločnosť KenGen potrebovať minimálne 4,5 mld. dolárov na realizáciu projektov s inštalovanou kapacitou 1.200 MW. Geotermálne vrty sa budú nachádzať v oblasti Olkarii a Menengai.
Dopyt po energii v Keni každoročne narastá. V budúcom roku sa očakáva nárast v priemere o 8% a len masívne investície do geotermálnej energie by podľa Njoroge mohla vyriešiť nedostatok energetických zdrojov. „Geotermálna energia nám pomôže zmierniť výpadky a klesne aj cena energií,“ tvrdí. V posledných mesiacoch totiž Keňu, najväčšiu ekonomiku východnej Afriky, dosiahol nebývalý nárast ceny elektriny. Došlo totiž k poklesu vodnej hladiny riek, kde stoja vodné elektrárne. Produkcia elektriny z vodných zdrojov sa tak znížila až na 29%, zatiaľ čo využitie tepelnej energie sa zvýšilo na 57%.
Podľa Njorogeho má krajina národný inštalovaný výkon 1.616 MW, s maximom 1.200 MW, no do roku 2030 ho plánujú zvýšiť na 15.000 MW. „Predpokladáme, že nové kapacity budú hlavne z geotermálnej energie, tepelných, veterných zdrojov, ale aj z uhlia a importu,“ dodal.
Pribudne ďalšia geotermálna elektráreň
Nový projekt Olkaria sa bude skladať z dvoch elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 280 MW. Financie poskytne Japonská medzinárodná agentúra pre spoluprácu, Francúzska rozvojová agentúra, Európska investičná banka, Svetová banka, Nemecká rozvojová banka a spoločnosť KenGen.
Elektráreň, ktorá bude najväčšou geotermálnou elektrárňou v Afrike, postavia za 27 mesiacoch a predpokladá sa, že bude plne funkčná už v roku 2014.
(c) energia