Na pokrytie rastúcej spotreby elektriny netreba ďalšie veľké zdroje
Ministerstvo hospodárstva aktualizovalo správu o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny, ktorú pravidelne vydáva každý rok v júli. Hodnoty spotreby elektriny upravilo podľa novej analýzy makroekonomického prostredia spracovanej v tomto roku.
Rezort skonštatoval, že SR bola v minulom roku vo výrobe elektriny sebestačná, nakoľko štatistický rozdiel medzi spotrebou a výrobou (záporné saldo na úrovni 91GWh) bolo možné pokryť zdrojmi elektriny na našom území, avšak import elektriny bol trhovo efektívnejší.
Predpokladá tiež, že vplyvom turbulencie hospodárskej krízy dosiahne spotreba elektriny na Slovensku predkrízovú úroveň až v roku 2017. V rámci prognózy vývoja spotreby elektriny na nasledujúcich 5 rokov ministerstvo očakáva vyšší medziročný rast spotreby oproti prognóze z roku 2013. V období 2015 – 2017 by mal medziročný nárast dosahovať až 1,7 %, v ďalších dvoch rokoch by sa mal spomaliť na 1,4 %, resp. 1,3 %.
Pokiaľ ide o bilanciu spotreby a výroby elektriny, ministerstvo predpokladá kladné saldo až od roku 2016. Poukazuje pritom, že termíny uvedenia nových blokov Mochoviec do prevádzky sa opakovane posúvajú pričom ich aktualizácia bude možná až po odsúhlasení aktualizovaného harmonogramu projektu. Následná prebytková bilancia výroby elektriny v SR bude obmedzená len prenosovou schopnosťou vedení sústavy, kde rozhodujúcim limitujúcim miestom môže byť medzištátny profil s Maďarskom vzhľadom na predpokladané riešenie až v roku 2018.
Výhľad do roku 2030
Oproti minuloročnej správe predpokladá ministerstvo vyšší rast celkovej spotreby energie aj pri strednodobej prognóze až do roku 2030, a to v rámci nízkeho i vysokého scenára. Priemerný rast spotreby v období do konca ďalšej dekády v referenčnom scenári sa pritom znížil na 1,09 %.
Ministerstvo v aktualizovanej správe zopakovalo konštatovanie z minulosti, že pre dosiahnutie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou elektriny pri referenčnom scenári odhadovanej spotreby a predpokladanej výstavby obnoviteľných zdrojov v strednodobom horizonte nebude potrebná na účel pokrývania spotreby elektriny na našom území výstavba žiadnych ďalších väčších zdrojov, okrem dokončenia už rozostavaných.
Zatiaľ čo ešte minulý rok ministerstvo v rámci prognózy vývoja spotreby elektriny a jej pokrývania disponibilnou výrobou elektriny do roku 2030 počítalo aj s Novým jadrovým zdrojom s výkonom 1200 MW, v aktualizovanej prognóze o ňom už neuvažuje. Znížil sa tiež podiel disponibilnej výroby zo súčasných i avizovaných nových fosílnych elektrární.
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR, 2014
© energia.sk