Na Malom Dunaji možno pribudne malá vodná elektráreň
„V navrhovanej lokalite sú vhodné hydrologické, reliéfové a geologické podmienky na vybudovanie malej vodnej elektrárne. Výstavbou malej vodnej elektrárne sa plnia základné priority energetickej politiky SR,“ zdôvodnila spoločnosť svoje plány vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA). Termín začatia výstavby malej vodnej elektrárne bude podľa investora závisieť od povoľovacieho konania. „So začiatkom výstavby sa uvažuje v budúcom roku, predpokladaná doba výstavby sú dva roky,“ dodal investor vo svojom zámere.
Už viaceré spoločnosti predložili svoje projekty na výstavbu malých vodných elektrární, či už na rieke Hron alebo na rieke Váh, na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Vláda v tomto roku už schválila koncepciu ministerstva životného prostredia. Podľa nej sa do roku 2030 má na Slovensku prostredníctvom malých vodných elektrární vyrobiť ročne 850 GWh elektrickej energie. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 GWh elektriny.
Súčasný stav využívania hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov na výrobu elektrickej energie v malých vodných elektrárňach je stagnujúci. Súvisí to predovšetkým s ich problematickým umiestňovaním, ktoré je okrem technických požiadaviek podmienené zohľadňovaním množstva ďalších aspektov, z ktorých najväčšou bariérou sú tie environmentálne. Celková spotreba elektriny Slovenska v minulom roku bola 28,7 TWh elektrickej energie. Z toho 20 % elektriny bolo vyrobených vo vodných elektrárňach.
Zdroj: (c) SITA