Na Kysuciach otvorili logistické centrum pre biomasu
V Kysuckum Lieskovci otvorili Biomasové logistické centrum (BLC). Zaoberá sa obchodom s pevnými biopalivami a ich derivátmi. Portfólium produktov tvoria pelety, brikety, kusové štiepané drevo i suché drevné štiepky. Hoci konkurencia v tomto odvetví je silná, odlíšiť sa chce kvalitou služieb. „Základom efektívneho fungovania je integrácia celého dodávateľského, výrobného, obchodného a logistického reťazca s dôrazom na služby orientované na zákazníka,“ uviedla pre TASR Kristína Wimmerová zo spoločnosti Biopel.
Komplexnosť služieb
Celková investícia do projektu BLC predstavuje 6,4 milióna eur. Výška grantu z nórskych fondov v rámci programu Zelené inovácie v priemysle dosiahla takmer 3,4 milióna eur. Zvyšok sa financoval z vlastných zdrojov a prostredníctvom úveru. Prijímateľom grantu je firma Biopel, v ktorej necelých 49,5 % vlastnia združenie Biomasa spolu s firmou Herz. Zvyšné akcie kontrolujú fyzické a právnické osoby.
Kapacita dodávok môže v prípade dopytu dosiahnuť až 25 000 ton biopalív ročne. Objem odbytu v reálnych podmienkach však určí až trh. Ako pre náš portál uviedol Ladislav Židek zo združenia Biomasa, k cieľovým zákazníkom patria najmä malí a strední podnikatelia, nie elektrárne, ktoré spaľujú biomasu vo veľkých objemoch.
Kontrola celého reťazca
Realizátori hovoria o technických i manažérskych inováciách. Ich súčasťou má byť komplexný systém logistiky, od nákupu, skladovania až po expedíciu produktov. Vyššia kvalitu si sľubujú od technológie na štiepkovanie dreva či mobilnej sušiarne pre pelety, ktorú poháňa kotol na biomasu s inštalovaným výkonom 0,8 MW. Podľa Žideka centrum kontroluje celý reťazec od získavania drevného odpadu až po jeho spracovanie a export, čím garantuje certifikované výrobky.
Nové centrum vytvorí 33 pracovných miest a podporí regionálnych dodávateľov biomasy. Slovenským partnerom projektu je Cenzuálne spolumajiteľstvo Rajec, pozemkové spoločenstvo, ktoré z prostriedkov grantu zakúpilo súpravu na zvoz dreva z lesa a sprevádzkovalo novú pílu na spracovanie menej kvalitného dreva na výrobu paliet. Odborným partnerom je Žilinská univerzita v Žiline. Nórsko zastupujú Norwegian Forestry Group a International Development Norway.
© energia.sk
Foto: Biopel