Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPX december 2016 - SPX
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Legislatívny panel SPX
20. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na konferencii SPX sa debatovalo o úskokoch ÚRSO

V súvislosti s novým regulačným obdobím 2017 – 2021 sa predmetom legislatívneho procesu stalo hneď niekoľko dôležitých vyhlášok ÚRSO. Na jeseň boli prijaté cenové vyhlášky v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve i vodárenstve tiež pravidlá pre štandardy kvality v predmetných oblastiach. Onedlho by mala svetlo sveta uzrieť aj nová vyhláška o pravidlách vnútorného trhu s elektrinou a plynom.

O hlavných bodoch a úskaliach jednotlivých legislatívnych procesoch diskutovali nedávno odborníci na konferencii SPX.

Odberateľ – pacient v rukách regulátora?

Búrlivú diskusiu medzi dodávateľmi a distribútorom elektriny vyvolali kalkulácie poplatkov za distribúciu, ktoré upozornili na nadchádzajúce zvyšovanie cien. Koncom novembra spustili debatu o dopadoch zmien v distribučných sadzbách prepočty Združenia dodávateľov energií.

Advokát Rastislav Hanulák poukázal aj na ďalšiu odbornú štúdiu, podľa ktorej môžu kvôli zmenám distribučných sadzieb domácnosti v oblasti vykurovania pri vysokej tarife a ročnej spotrebe 12 MWh na západnom Slovensku počítať s nárastom poplatkov o 140 %, na strednom Slovensku o 122 % a na východe územia až o 155 %.

Ide o výsledok zmien vyplývajúcich z novej cenovej vyhlášky v elektroenergetike (260/2016). Ivan Weiss zo spoločnosti SPP upozornil, že pomerne neskoré prijatie cenových vyhlášok, ktoré zaviedli zmenu štruktúry taríf, značne skomplikovalo proces nastavovania IT systémov  u dodávateľov elektriny aj plynu. „Mať prehľadnú tarifnú štruktúru je pre zákazníka prínosom, lebo vie, kam by mal byť zaradený. Ale keď zároveň dôjde k presunu nákladov z variabilnej do fixnej zložky, vedie to k zmätenosti u zákazníkov,“ poznamenal.

Hoci regulátor avizoval budúcoročné znižovanie nákladov na energie u domácností, dodávatelia sa zhodli, že pokles ceny sa prejaví len u obmedzeného počtu odberateľov.

„Zákazník je dnes vo výsledku pacient v rukách energetickej regulácie, ktorá ho ohlupuje rôznymi tarifami a vymyslela mu štyri tarify za prevádzkovanie systému. Odberateľ cvokatie, lebo tomuto už nemôže rozumieť. A my mu to musíme vysvetľovať za distribútorov a regulátora,“ uviedol Martin Ondko zo spoločnosti Magna Energia.

Blahoslav Němeček zo spoločnosti EY Česká republika, ktorý v minulosti pôsobil na poste podpredsedu českého Energetického regulačného úradu, v súvislosti s prehlásením jednej tarify za inú podčiarkol, že zákazník odoberá energiu na základe uzavretej zmluvy. „Je dôležité, čo je napísané v jeho zmluve a ako je v nej definovaná konkrétna sadzba. Jedna vec je, že do vyhlášky alebo rozhodnutia sa napíše nejaká prevodná tabuľka, ale ak by sa odberateľ bránil zákonnou cestou, mohla by sa energetikom ešte viac zamotať hlava,“ poznamenal.

Podotkol, že aj v susednej ČR sa atmosféra v oblasti regulácie v posledných rokoch zmenila, potvrdzuje sa postfaktuálna doba a praktizujú postupy regulácie prostredníctvom mediálnych prehlásení namiesto odborného porovnania. „Vo finále sa medializované zníženie nekoná a náklady sa odberateľom v malých krokoch skôr zvyšujú,“ uviedol.

„Zdá sa ale, že v netransparentnosti a úskokoch sa slovenskému regulátorovi nikto nevyrovná,“ dodal.

Elektrina z domáceho uhlia

V rámci pripomienkovania cenovej vyhlášky silno rezonovala aj problematika regulácie ceny elektriny z domáceho uhlia, ktoré sa spaľuje v tepelnej elektrárni Nováky.

Vlastimil Tomašovič zo spoločnosti Slovenské elektrárne pripomenul, že prvý návrh cenovej vyhlášky bol k dispozícii v polovici roka. „V zmysle zákona musíme predkladať cenový návrh na výrobu elektriny z domáceho uhlia k 31.8., pričom predtým tento návrh musí schváliť valné zhromaždenie aj predstavenstvo,“ uviedol s tým, že regulovaný subjekt musí dostatočne vopred vedieť ako má návrh pripraviť – v prípade elektriny z domáceho uhlia najneskôr v júli.

„Keďže finálne znenie vyhlášky bolo oficiálne vydané začiatkom septembra, ani teoreticky sme nemali šancu schváliť cenový návrh, ktorý by zohľadňoval naše oprávnené požiadavky a potreby,“ podčiarkol Tomašovič. „Výsledkom je, že cenový návrh na výrobu elektriny z domáceho uhlia dodnes nemáme schválený a obávam sa, že ani do konca roka sa to nestihne.“

Zástupca SE tiež upozornil, že ÚRSO v rámci nového systému regulácie zabudol, že výroba z domáceho uhlia nie je z roka na rok a tiež z minulosti výrobcovi niečo dlží. „Po novom to úrad odreguloval ešte horšie  a vedome nám neuznal náklady, ktoré sú nevyhnutné na samotnú prevádzku Novák. Mal určitú cieľovú hodnotu, ktorú chcel dosiahnuť, ale naše náklady zoškrtal,“ uviedol Tomašovič. Vo vzorci pre výpočet doplatku sa tak dvakrát objavujú personálne náklady, avšak žiadne iné fixné náklady.

Pravidlá trhu a G-komponent

V rámci nedávno ukončeného pripomienkovania vyhlášky o pravidlách trhu sa zase do centra pozornosti opäť dostala platba za prístup, tzv. G-komponent, a to v nadväznosti na navrhované ustanovenie, podľa ktorého sa mal vzťah prístupu do distribučnej sústavy založiť už na základe zmluvy o pripojení. Výrobcovia elektriny ale argumentovali tým, že je to v zásadnom rozpore so zákonom o energetike aj júnovým rozhodnutím Ústavného súdu.

V rámci diskusie si panelisti vymenili skúsenosti s priebehom rozporových konaní na ÚRSO. Poukázali na to, že zatiaľ čo elektrárne v rokovaniach s úradom s pripomienkou neuspeli, inému združeniu hneď nasledujúci deň regulátor rovnakú pripomienku akceptoval. Aj združenie fotovoltikov SAPI oficiálne potvrdilo, že regulačný úrad ich pripomienky akceptoval, vrátane tých najspornejších, ktorými boli opätovné zavedenie G-komponentu v rozpore s rozhodnutím ÚS a povinnosť ostrovným systémom výrobcov elektriny platiť tarifu za prevádzkovanie systému a tarifu za systémové služby.

Inkasné platby

Naopak ÚRSO neuznalo pripomienky dodávateľov energií vo veci inkasných platieb. „Všetci sme účastníci trhu s energiami ale v tejto súvislosti sa najväčšia povinnosť prenáša na dodávateľov, ktorí sú povinní vyberať pre regionálne monopolné distribučné spoločnosti poplatky za prístup a pre OKTE tarify za prevádzkovanie systému aj za systémové služby, a to ešte predtým, ako ju odberateľ reálne uhradí. Stáva sa nám, že v prípade neplatičov sme v mínuse,“ vysvetlila Martina Babelová z Magna Energia podľa ktorej je súčasný stav v rozpore s rovnocenným postavením všetkých účastníkov na trhu.

Podľa predsedu Združenia dodávateľov energií Michala Hudeca je pozitívum aspoň to, že úrad vzal na vedomie právne stanovisko k tejto téme a zaprotokoloval ho. Pokiaľ ide o riešenie situácie, dodávatelia by sa mohli svoju argumentáciu snažiť pretlačiť argumentáciou pohľadu súťažného práva cez iné inštancie, napríklad Protimonopolný úrad alebo Európsku komisiu.

Blahoslav Němeček považuje túto diskusiu za férovú, nakoľko transfer peňazí a náklady na fakturáciu majú svoju cenu a mali by sa zohľadniť. Poukázal na to, že zmluva o združenej dodávke sa realizuje preto, lebo je to pohodlné pre odberateľa, ktorý má len jednu zmluvu a partnera, ale zároveň pre distribútora, ktorý fakturuje na trhu desiatkam partnerov na svojich územiach, ale už nie miliónom spotrebiteľov.

V kresle šéfa ÚRSO

Diskusiu k spôsobu regulácie v slovenskej energetike panelisti uzavreli pozitívne a vyjadrili sa k tomu, ako by prácu šéfa ÚRSO zmenili. Najčastejšie sa skloňovala potreba zlepšiť analytické procesy a transparentnosť komunikácie, odstrániť zbytočné administratívne bariéry, pripravovať legislatívne predpisy s dostatočným časovým odstupom a tiež posilniť spoluprácu s európskymi inštitúciami, predovšetkým ACER-om.

„Otvorená komunikácia je najdôležitejšia. Úrad má nacvičené odpovede nie, nevieme, nesmieme, nemôžeme,“ podotkla Martina Babelová.

Aj podľa Vlastimila Tomašoviča je potrebné, aby si všetky dotknuté subjekty obdobne ako v minulosti sadli za spoločný stôl, pripravili tézy a dosiahli konsenzuálnu dohodu namiesto individuálnych zákulisných rokovaní.

Blahoslav Němeček podčiarkol, že dobrú prácu by nemal regulátor robiť len z vlastnej kancelárie v Bratislave. „Rozhodnutia sa robia inde, treba vyraziť do sveta. Naši regulátori sa v európskych veciach neangažujú a potom sa pýtame, čo si to tam vymysleli,“ uviedol. „Regulátor sa doma primárne venuje čerešničkám na torte, ktoré sa dobre politicky predávajú, ale unikajú mu veci na pozadí, ktoré majú formálny a dlhodobý dosah,“ uzavrel.

22. ročník odbornej konferencie SPX 2016 sa uskutočnil 8. – 9. decembra 2016 v Podbanskom. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

© Text: energia.sk, Fotografie: SPX

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.