Na konferencii Central European Energy Conference prezentoval Rosatom svoje skúsenosti v jadrovom priemysle
Zdeněk Šíma sa vo svojej prezentácii zameral na hlavné odbory činnosti spoločnosti Rosatom, vyzdvihol jej najperspektívnejšie projekty a popísal skúsenosti, aké má v týchto oboroch. Spomenul, že v roku 2014 oslavuje hneď niekoľko výročí jadrovej energetiky. Pred 60 rokmi bola spustená prvá komerčná jadrová elektráreň v Obninsku a pred 50 rokmi bol zahájený projekt výstavby prvého reaktoru typu VVER.
Šíma zdôraznil, že jadrové bloky s reaktormi VVER pracujú v rôznych a častokrát veľmi náročných podmienkach od oblastí večného mrazu až po Blízky východ. Oznámil, že bolo postavených viac ako 70 blokov s reaktormi VVER, z ktorých 57 je dodnes prevádzkovaných v 19 jadrových elektrárňach v 11 krajinách sveta.
Ďalej zoznámil účastníkov konferencie s hlavnými parametrami najmodernejšieho ruského reaktora VVER-1200, ktorý sa radí ku generácii III+ a používa unikátnu kombináciu aktívnych a pasívnych bezpečnostných systémov. Bloky s reaktormi VVER-1200 sa stavajú v Rusku, Bielorusku a sú plánované v Turecku a ďalších krajinách. Spoločnosť Rosatom má zastúpenie v 40 krajinách na piatich svetadieloch a očakáva, že na konci roku jej portfólio dosiahne 98 miliárd dolárov.
„Realizácia veľkých projektov, ako je napríklad stavba jadrových elektrární, má pozitívny dopad na hospodárstvo daného štátu. Napríklad podľa údajov analytickej spoločnosti Deloitte & Touche by stavba dvoch nových blokov Jadrovej elektrárne Temelín mohla prebiehať so 70 percentnou lokalizáciou, čo znamená, že by české podniky získali zákazky za viac ako 165,3 miliárd korún. Počet pracovných miest, ktoré výstavba prinesie, je odhadovaný na 15 592. Dodatočné príjmy Českej republiky môžu dosiahnuť až 86 miliárd korún,“ povedal Zdeněk Šíma.
Vo svojej prezentácii sa venoval aj jedinečným projektom spoločnosti Rosatom, medzi ktoré spadá flotila jadrových ľadoborcov a vývoj jadrového pohonu pre prieskum vesmíru. Rosatom nezabúda ani na rozvoj jadrových technológií pre lekárstvo a poľnohospodárstvo.
„Napríklad vesmírna loď s jadrovým pohonom, na ktorom v súčasnej dobe pracujú spoločnosti Rosatom a Roskosmos, podstatným spôsobom skráti trvanie cesty na Mars. V oblasti jadrovej medicíny používame diagnostické aj terapeutické metódy na liečenie tých najzávažnejších ochorení. Spoločnosť Rosatom dnes v Ruskej federácii realizuje programy na rozvoj centier jadrovej medicíny, takže je schopná podporovať celosvetový trh s komplexnými riešeniami v jadrovej medicíne,“ povedal vedúci kancelárie Rosatom Central Europe, Zdeněk Šíma.
Zdroj: AMI Comunications Slovakia