Na Hrone sa plánujú ďalšie malé hydroelektrárne
Nová malá vodná elektráreň (MVE) pri Žiari nad Hronom je navrhnutá ako príhaťová, nízkotlaková, prietočná hydroelektráreň s automatizovanou prevádzkou. Zámer predložila spoločnosť Hydro Company. Výstavba zdroja by mala trvať asi dva roky so začiatkom v máji tohto roka.
Firma uvažuje o dvoch variantoch MVE v závislosti od predpokladanej ročnej výroby elektriny. Prvý variant počíta s množstvom necelých 7.700 GWh a druhý s takmer 12.400 GWh, ktorý by mala aj väčší prietok turbín a väčší maximálny hrubý spád, nemá navrhnutý objekt vodného sklzu na splavovanie člnov a má odlišný typ obtokového rybovodu.
V predloženom dokumente sa uvádza, že zámer na výstavbu MVE Žiar nad Hronom v predmetnom profile existuje už asi od roku 1995, kedy bola vypracovaná štúdia pre vtedajšieho objednávateľa Slovenské elektrárne a.s., Vodné elektrárne Trenčín a nasledovali ďalšie prieskumy, ktoré boli využité pri spracovaní návrhu projektu.
Podobný projekt hydroelektrárne na Hrone nedávno predstavila aj firma – Hydro Development, v ktorej figuruje rovnaký konateľ. V oboch zámeroch sa uvádza, že sú v súlade s koncepciou využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030.
MVE Hronský Beňadik
V tomto prípade sa projekt v blízkosti Hronského Beňadiku týka príhaťovej MVE s priemernou ročnou výrobou elektrickej energie cez 7.500 GWh. Počíta sa i s výstavbou hrádze na ľavom brehu rieky, na pravom brehu sa má zase postaviť budova hydroelektrárne s prístupovou cestou, vyvedenie výkonu, obtokový rybovod a náhradná výsadba.
Spoločnosť zámer predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) v decembri. Aj pri tomto projekte sa predpokladá ukončenie výstavby a uvedenie do skúšobnej prevádzky v máji 2017.
V zámere sa tiež hovorí o dvoch variantoch stavebných objektov, pričom prvý má predstavovať klasicky technické riešenie MVE z jesene 2013. Druhý variant má byť podľa navrhovateľa ekologickejší, eliminoval by nepotrebnú likvidáciu prírodných biotopov a mal pozitívnejšie lokálne vplyvy na prírodné i rekreačné prostredie.
Orientačné celkové náklady sa v prípade MVE Žiar nad Hronom pohybujú okolo sumy 6,5 milióna eur (1. variant) a 10 – 12 miliónov eur pre 2. variant. V prípade MVE Hronský Beňadik sa tiež uvádza orientačná suma 6,5 milióna eur.
Energia.sk, TASR