Na dostavbe Mochoviec sa zúčastní aj nemecký inštitút
Na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómových elektrární Mochovce (EMO) sa zúčastní aj nemecký Inštitút bezpečnostnej technológie. Institut für Sicherheitstechnologie zabezpečí pre Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré realizujú dostavbu Mochoviec, overenie kvality bezpečnostných systémov. Nemecká spoločnosť zinkasuje za nezávislú verifikáciu a validáciu bezpečnostných systémov na báze počítačovej technológie od elektrární necelých pol milióna eur.
Institut für Sicherheitstechnologie pôsobí v nemeckých mestách Garching a Köln. Zamestnáva 50 vysokokvalifikovaných vedcov a technikov. Inštitút radí výrobcom zariadení, prevádzkovateľom elektrární, či subjektom v spracovateľskom priemysle. Inštitút ponúka poradenské a skúšobné služby pri zavádzaní nových technológií, rozsiahlych službách pri prevádzke a ich využívaní ako aj komplexné technické riešenia.
Slovenské elektrárne finišujú s uzatváraním zmlúv s dodávateľmi pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). „Doteraz sme uzatvorili zmluvy v objeme 2,6 mld. eur, čo predstavuje približne 94 % z celkovej investície. Viac ako 55 % zmlúv bolo uzatvorených so slovenskými spoločnosťami,“ uviedla koncom apríla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Slovenské elektrárne pokračujú v dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce podľa stanoveného harmonogramu. Uvedenie tretieho bloku do prevádzky sa očakáva ku koncu roka 2012 a štvrtého bloku v lete 2013. „Oživovanie prvých systémov začne v strede tohto roka spolu s uvádzaním prvých zariadení do prevádzky. Bude to jeden z hlavných míľnikov počas tohto roka,“ zdôraznila pred mesiacom Burdová.
Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.
Zdroj: (c) SITA