Na dostavbe Mochoviec participujú najmä Slováci a Česi
Na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce participujú najmä slovenské a české firmy. Slovenské elektrárne, a.s., ktoré dostavujú mochovecké jadrové bloky, už uzavreli s dodávateľmi zmluvy za 2,65 mld. eur. Takmer 56 % z uvedenej sumy je pritom určených pre slovenské spoločnosti a 22 % pre české firmy.
Ako informoval slovenský dominantný výrobca elektriny, na dostavbe Mochoviec v súčasnosti pracuje viac ako tri tisíc pracovníkov. V súčasnosti sa na oboch blokov dokončuje výstavba konštrukcie kontejnmentu. Kontejnment je masívna ochranná železobetónová obálka so stenami hrubými až viac ako 1,5 metra, ktorej úlohou je chrániť zariadenia primárneho okruhu pred vonkajšími vplyvmi, ako aj zabrániť úniku rádioaktívnych látok do životného prostredia.
Na reaktorovej sále tretieho bloku sa realizovalo armovanie a betonáž okolo bazénu pre transport paliva a bazénu vyhoreného paliva. Následne sa začalo s ukladaním hermetickej nerezovej oblicovky, ktorá chráni betón kontejnmentu a zabezpečuje jeho vzduchotesnosť. Na štvrtom bloku boli taktiež realizované armovacie a betonárske práce na bazénoch paliva. Vo vnútorných priestoroch, v miestnosti parogenerátorov, sa montovala nerezová oblicovka a zabudovávali sa prvky pre montáž technológie v barbotážnych žľaboch.
Dostavba mochoveckých blokov má približne ročné meškanie. Dostavbu zbrzdili okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy. Tretí blok by tak mal byť definitívne pripravený na komerčnú prevádzku koncom roku 2013 a štvrtý blok ho bude nasledovať približne po ôsmich mesiacoch. Zmena harmonogramu dostavby mochoveckých blokov bude mať vplyv aj na celkovú plánovanú investíciu. Kým podľa pôvodných plánov si mala dostavba vyžiadať zhruba 2,8 mld. eur, šéf Slovenských elektrární Paolo Ruzzini hovorí už o približne troch miliardách eur.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Zdroj: SITA