N. PACEK: USA chcú dosiahnuť energetickú dominanciu a nahradiť ruský plyn v EÚ
Bratislava 21. októbra (TASR) – USA prešli od politiky energetickej nezávislosti k politike energetickej dominancie. Chcú zvyšovať export ropy a zemného plynu a stať sa dominantným dodávateľom pre EÚ. V rozhovore pre TASR to povedal rakúsky ekonóm a konzultant Nenad Pacek. „Ruský plyn môže nahradiť skvapalnený zemný plyn zo zámoria. USA to však nedokážu zabezpečiť samé. Potrebná by bola kombinovaná ponuka aj ďalších producentov, ako je Katar, Austrália či Alžírsko,“ zdôraznil Pacek.
Rusko je dlhodobo najväčším dodávateľom zemného plynu do EÚ s viac ako tretinovým podielom na trhu. Zvýšiť by ho mohol plánovaný plynovod Nord Stream 2, ktorý kritizuje desiatka členov EÚ, vrátane Slovenska. Jeho výstavba bola dôvodom pre nový balík sankcií schválených americkým Kongresom, čo vo štvrtok 19. októbra kritizoval ruský prezident Vladimir Putin. „Posledné kolo amerických sankcií voči Rusku má prinútiť Európu, aby namiesto ruského plynu kupovala americký skvapalnený zemný plyn,“ uviedol šéf Kremľa v rámci prejavu na zasadnutí Valdajského medzinárodného diskusného klubu v Soči. Pacek v tom vidí konkurenčný súboj o získanie hlavného vplyvu na energetickom trhu EÚ a aj preto neočakáva nijaké zmiernenie ekonomických sankcií proti Rusku. „Očakávam, že ekonomické sankcie proti Rusku sa tak skoro nezrušia. Najmä, ak to Američania podmieňujú ukončením ruského vplyvu na Ukrajine, s čím prezident Putin nebude nikdy súhlasiť,“ konštatuje Pacek. Rusko sa, naopak, zbližuje s krajinami OPEC, kde vidia spoločné záujmy, aby cena ropy neklesla pod hranicu 50 dolárov za barel.
„Rusko spadlo do recesie po roku 2014, keď ceny ropy klesli pod úroveň 40 dolárov za barel. V súčasnosti sa jej cena pohybuje nad úrovňou 50 dolárov a ruská ekonomika začína mierne rásť. Je to stále pod jej potenciál, no vždy lepšie, ako by mala pokračovať recesia. V Rusku budú v roku 2018 prezidentské voľby, a preto je potrebné, aby cena ropy neklesla. Na to slúži aj dohoda s krajinami OPEC, aby obmedzovali ťažbu a držali tak ropu drahšiu,“ dodal Pacek s tým, že pre dovozcov energetických surovín ostanú ich ceny stabilné a na prijateľnej úrovni. „Nízke ceny ropy a zemného plynu vydržia ešte minimálne dva až tri roky. Je to dobré správa pre vývoj inflácie na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách,“ uzavrel Pacek.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam
Kva clu da
Copyright © TASR 2017