MŽP: Rozšírenie rádioaktívneho úložiska neuškodí životnému prostrediu
Projekt rozšírenia republikového úložiska rádioaktívneho odpadu (RÚ RAO) v Mochovciach, ktorý plánuje realizovať Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Ministerstvo životného prostredia odporučilo v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA) realizáciu spomínaného projektu. „Nerozšírenie republikového úložiska včas by bolo z hľadiska vplyvu na životné prostredie najhoršie riešenie, lebo skladovanie kvapalných odpadov v nádržiach v lokalitách jadrovej elektrárne predstavuje pre životné prostredie väčšie riziko ako ich spevnenie a uloženie v úložisku,“ uviedol rezort životného prostredia vo svojej správe o hodnotení.
Podľa ministerstva životného prostredia mochovecké úložisko pre rádioaktívny odpad je umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od obytných zón. „Vzhľadom na svoj charakter a rozsah nie je predpoklad vzniku nepriaznivých vplyvov na kvalitu a pohodu života dotknutých obyvateľov ani ich budúcich generácií,“ konštatoval rezort. Spoločnosť JAVYS plánuje investovať do republikového úložiska rádioaktívneho odpadu v Mochovciach takmer 27 mil. eur. Spoločnosť plánuje za takmer 15 mil. eur rozšíriť mochovecké úložisko pre ukladanie nízko a stredne rádioaktívnych odpadov a za necelých 12 mil. eur vybudovať nové priestory pre ukladanie veľmi nízko rádioaktívnych
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť potrebuje investovať do republikového úložiska rádioaktívneho odpadu hlavne kvôli skoršiemu odstaveniu dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice. „Odpady z jej vyraďovania sa budú uskladňovať skôr, ako sa pôvodne predpokladalo,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť JAVYS v investičnom zámere. Tento projekt je zahrnutý medzi projekty financované z Medzinárodného fondu pre podporu odstavenia blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF).
Samotný objekt úložiska tvoria v súčasnosti dva dvojrady železobetónových úložných boxov. V súčasnosti je v prevádzke jeden dvojrad úložných boxov. JAVYS už pripravuje sprevádzkovanie aj druhého dvojradu. Do existujúcich dvoch dvojradov sa zmestí 7.200 kontajnerov s úhrnným objemom 22,3 tisíc metrov kubických rádioaktívnych odpadov. Podľa investičného zámeru nová požadovaná kapacita mochoveckého úložiska pre uloženie nízko a stredne a veľmi nízko rádioaktívnych odpadov je 68 tisíc metrov kubických.
V tomto roku chce JAVYS dokončiť inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum miesta pre vybudovanie nových úložných štruktúr. Projektová príprava je naplánovaná na roky 2013 až 2014. S rozšírením republikového úložiska a s vybudovaním nových priestorov by sa malo začať v roku 2015. Realizácia projektu by mala byť podľa plánov v investičnom zámere ukončená v roku 2017.
Republikové úložisko rádioaktívneho odpadu Mochovce je vybudované na území o celkovej ploche približne 11,2 hektára. V súčasnosti sa využíva zhruba 20 % územia. Tvorí ho komplex stavieb a technologických zariadení, slúžiacich na manipuláciu s rádioaktívnymi odpadmi od ich príchodu na úložisko až po konečné uloženie.
Zdroj: © SITA