Šefčovič na veľtrhu v Hannoveri označil nízkouhlíkovú energetiku za zlatú baňu
Na veľtrhu, ktorý je považovaný za najväčšiu priemyselnú prehliadku na svete, sa v mene exekutívy zúčastnili piati eurokomisári. Okrem Šefčoviča v Hannoveri v rámci rôznych pracovných panelov a pracovných stretnutí vystúpili eurokomisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger, eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel a podnikanie Elžbieta Bieňkowská a eurokomisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas.
Šefčovič v rámci svojho vystúpenia „Technológie a inovácie: kľúčové prvky pre európsku energetickú úniu“ upozornil, že EÚ je na začiatku novej éry menších a čistejších technológií vo všetkých oblastiach ekonomiky a spoločnosti.
„Prežívame zmenu paradigmy, ktorú niektorí nazývajú ďalšou priemyselnou revolúciou – radikálnu transformáciu spôsobu, akým žijeme, komunikujeme, vyrábame, konzumujeme, podnikáme či cestujeme,“ uviedol Šefčovič. Pripomenul názor svetoznámeho ekonóma Jeremyho Rifkina, že k priemyselnej revolúcii došlo zakaždým, keď nastal technologický prielom v oblasti energetiky, komunikácie a dopravy, čo sa v súčasnosti podľa neho deje.
Podľa slov slovenského eurokomisára sú tieto zmeny hlboké a možno živelné, ale nové technologické objavy sú pre spoločnosť prospešné, či už v oblasti kombinácií nových obnoviteľných zdrojov energie a jej skladovania, pri vývoji elektrických automobilov, pri zavádzaní hyperkonektivity našich elektronických zariadení prostredníctvom „internetu vecí“ alebo schopnosti vyrábať a analyzovať takzvané „veľké údaje“.
Prelom podľa neho nastane v okamihu, keď sa novým technológiám podarí medzi sebou prepojiť rôzne priemyselné odvetvia. Tam je dnes nezastupiteľná úloha inovátorov a ich nových integrovaných riešení.
„Môžeme v tom istom čase bojovať proti klimatickým zmenám a umožniť ekonomický rast, môžeme dodať viac energie a čistého vzduchu, môžeme mať inteligentnejšiu priemyselnú výrobu a dopravné systémy a môžeme zlepšiť kvalitu života a vytvoriť milióny nových pracovných miest po celom svete,“ opísal Šefčovič výhody prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku.
Komisia podľa neho odhaduje, že vďaka nízkouhlíkovej energetike v najbližších rokoch vznikne v EÚ okolo deväť miliónov nových pracovných miest a výhľadovo do roku 2030 sa ich počet môže zdvojnásobiť.
„Prechod k nízkouhlíkovému hospodárstvu môže predstavovať zlatú baňu pre rast a zamestnanosť. Nové Eldorádo, ak chcete,“ povedal Šefčovič účastníkom prestížneho veľtrhu v Hannoveri.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) ed
Copyright © TASR 2016