Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Moskva chce vraj podľa Kyjeva vyvolať umelú plynovú krízu

„Zámerom umelej plynovej krízy by mohlo byť vytvorenie tlaku na rozhodovací proces EÚ súvisiaci s obchádzkovými plynovodmi Gazpromu alebo antitrustovým vyšetrovaním, v ktorých v súčasnosti Európska komisia koná,“ uviedla dnes ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz.

Reagovala na informácie Kremľu spred týždňa o tom, že ruský prezident Vladimir Putin varovalnemeckú kancelárku Angelu Merkel pred ohrozením dodávok zemného plynu, ktoré Rusko posiela do EÚ cez Ukrajinu. Argumentoval tým, že Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského plynu na blížiacu sa zimu a Ukrajina by mohla odčerpávať plyn určený iným európskym zákazníkom.

„Je pravdepodobné, že ruská strana má v úmysle viniť z krízy Ukrajinu. Naftogaz dúfa, že Európska komisia zakrátko pošle monitorovaciu misiu, aby získala spošahlivé údaje z prvej ruky a predišlo sa možnému negatívnemu vývoju,“ píše sa v tlačovej správe ukrajinskej spoločnosti, ktorá má podľa vlastných slov dostatok plynu v zásobníkoch aj zdrojov na uspokojenie potrieb domácich zákazníkov počas celej vykurovacej sezóny.

Podľa údajov zverejnených systémom GIE má Ukrajina vo svojich rozsiahlych zásobníkoch aktuálne 148 TWh plynu, čo predstavuje naplnenosť na 42 %. Presne pred rokom (19.12.2015) bolo v ukrajinských zásobníkoch 168 TWh plynu, pred dvoma rokmi (19.12.2014) to bolo 139 TWh plynu.

Šéf Naftogazu Andrej Kobolev tvrdí, že si uvedomujú dôležitosť dodávok zemného plynu na Ukrajinu z krajín EÚ a chce tieto vzťahy udržať. „Potvrdzujeme svoj záväzok splniť tranzitné povinnosti v súlade s kontraktom a žiadame v tejto veci maximálnu transparentnosť,” uviedol Kobolev, podľa ktorého „Naftogaz nikdy neporušil svoje tranzitné záväzky”.

Šéf Gazpromu Alexej Miller dnes naopak zdôraznil, že riziká pre tranzit cez Ukrajinu trvajú a v prípade neautorizovaného odčerpávania plynu môže tok plynu do Európy cez jej územie zastaviť. „V kontrakte podpísanom v roku 2009 sme jasne stanovili všetky prípady pre force majeure. Ak Ukrajina začne plyn odčerpávať, potom môžeme buď znížiť dodávky o objem, ktorý je nelegálne odobratý, alebo vykonať neúmernú redukciu. Ale dodávky môžeme zastaviť aj úplne, hoci aj po jedinom neautorizovanom odčerpaní plynu,“ citovala jeho slová ruská štátna tlačová agentúra TASS.

V piatok 9. decembra sa v Bruseli uskutočnilo stretnutie ministrov energetiky Ruska a Ukrajiny na pôde Európskej komisie. Obe krajiny vtedy Úniu ubezpečili, že v nadchádzajúcich zimných mesiacoch nebudú dodávky plynu do Európy ohrozené.

Najväčší dodávateľ plynu na Slovensku – štátny SPP aj predstavitelia vlády minulý týždeň tiež uistili, že dodávky plynu počas zimy sú u nás zabezpečené a krajina je pripravená na plynulé zásobovanie aj v prípade prerušenia dodávok cez Ukrajinu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.