Moratórium na ťažbu v Mexickom zálive stálo 23.000 pracovných miest
Zastavenie ťažby na 6 mesiacov viedlo priamo k tomu, že 9450 ľudí stratilo prácu, a nepriamo sa dotklo takmer 14.000 ďalších pracovných miest, uvádza v správe Michael Bromwich, šéf nového regulačného orgánu pre ťažbu v mori Bureau of Ocean Energy Management, Regulation and Enforcement.
Správa amerického ministra vnútra Kena Salazara z 10. júla načrtla niekoľko alternatív týkajúcich sa prerušenia podmorskej ťažby. Salazar vydal moratórium na ťažbu v júni, ale federálny sudca v New Orelans ho zrušil. Obamova administratíva však vydala nové moratórium 13. júla, teda tri dni po Salazarovej správe, ktorá priniesla nové doklady bezpečnostných problémov. Biely dom dúfa, že súd nezruší aj nový zákaz.
Niektorí experti z odvetvia sa pripojili k ropným spoločnostiam a vyzvali Salazara, aby zmenil svoj názor. Tvrdia, že ťažba bola bezpečná pred výbuchom plošiny Deepwater Horizon a následnou ropnou katastrofou. Navyše mnoho ľudí žijúcich v oblasti je závislých od ropného priemyslu a moratórium ich poškodzuje.
Hovorca ministerstva vnútra Matt Lee-Ashley uviedol, že ministerstvo si je vedomé ekonomických následkov moratória. Riešiť sa majú s pomocou fondu, v ktorom je 100 miliónov USD (78,67 milióna eur), založenému vďaka dohode Obamovej administratívy s britským koncernom BP. Fond je určený pre pracovníkov ropného sektora v Mexickom zálive, ktorých sa dotklo moratórium.
Informovala o tom agentúra AP.
(1 EUR = 1,2711 USD)
Copyright © TASR 2010