Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MONITOR: Brusel vyšetruje slovenský podvod s fotovoltikou

Na výstavbu tejto slnečnej elektrárne dostala v roku 2009 bratislavská firma Gestus Investments z eurofondov dotáciu 1,2 milióna eur. A práve tieto peniaze si v súčasnosti Brusel nárokuje späť. Dôvod? Firma mala pri výstavbe dotovanej z európskych peňazí uprednostniť jedného vopred vybraného dodávateľa. V správe, ktorú majú HN k dispozícii, to tvrdí Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF. „Spoločnosť tým porušila zásadu rovnakého zaobchádzania a nezabezpečila hospodársku súťaž.“

Firma síce zverejnila oznámenie o súťaži na dodávku komponentov na svojej webovej stránke, ešte predtým však dala podľa úradu podmienky vybraným dodávateľom. Spoločnosť vtedy zastupovala Adriana Šklíbová. Tá však na otázky nereagovala s tým, že už nie je konateľkou firmy. V súčasnosti Gestus Investments vlastnia Holanďania a Česi. S konateľom firmy Petrom Noskom sa HN nepodarilo skontaktovať.

OLAF už Slovensku odporučil, aby vymáhalo peniaze späť. Ministerstvo hospodárstva SR preto prípad preveruje. Ak sa skutočne preukážu pochybenia, bude peniaze z eurofondov vymáhať a následne ich vráti Bruselu.

Ako priznal aj projektový manažér Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu Marek Harviš, o špekulantoch vo fotovoltike sa hovorilo v zákulisí už dlhšie. „Takéto firmy robia zlé meno celému odvetviu,“ reagoval s tým, že organizácia sa od podobných spoločností dištancuje.

Firma pritom využila priaznivé podmienky na slnečný biznis v roku 2009. Štát vtedy cez Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nastavil výkupné ceny takto vyrobenej elektriny na 8-násobne vyššiu úroveň než bola bežná trhová hodnota.

Bruselskí úradníci okrem porušenia zásady rovnakého zaobchádzania však upozornili aj na ďalší problém – ministerstvo pri výzve na čerpanie eurofondov na podporu nevyžadovalo od žiadateľov žiadne predchádzajúce skúsenosti v energetike. Ministerstvo pred ukončením vyšetrovania nechcelo reagovať na to, či boli podmienky v poriadku alebo nie.

Podozrivú eseročku pritom kúpili v auguste 2011 holandská spoločnosť Ballo B.V. a česká firma Nornagest SE. Konateľom sa stal Peter Nosko. Nosko nebol ani pri kontrole bruselských úradníkov vo firme v novembri 2011. Šklíbová vtedy tvrdila, že je v zahraničí.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.