Mirek Topolánek: Cieľom rusko-ukrajinskej krízy je lobing za South Stream
Mirek Topolánek Foto: TASR/AP Photo/Petr David Josek
Energetická kríza v roku 2009, kedy boli narušené dodávky plynu cez Ukrajinu do Európy, mala podľa Topolánka podobné rysy ako tá súčasná. „Zatiaľ čo v roku 2009 jedným z hlavných cieľov tejto krízy bolo znížiť odpor Švédov, Baltu a Poliakov proti výstavbe Nord Streamu, ktorý sa potom vzápätí dostaval, dá sa predpokladať, že hlavným cieľom tejto rusko-ukrajinskej krízy je presadenie výstavby South Streamu,” povedal Topolánek, ktorý bol počas plynovej krízy v januári 2009 na čele vlády ČR.
Podľa Topolánka sa od roku 2009 energetická bezpečnosť nijako nezvýšila. „Nemyslím si, že od roku 2009 sa s našou energetickou bezpečnosťou čokoľvek pozitívne zmenilo. Robíme stále rovnaké chyby,” uviedol Topolánek, ktorý aktuálne pôsobí aj na čele Teplárenského združenia ČR.
V rusko-ukrajinskom konflikte sa teraz presadzuje snaha Ruska vytvoriť si ochrannú zónu z okolitých krajín, myslí si Topolánek. Spomenul aj strategický význam území v okolí Slavjanska, kde sa údajne nachádzajú veľké zásoby bridlicového plynu. Podľa českého expremiéra sú ďalšími možnými ohniskami záujmu Moldavsko, konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom alebo Bielorusko.
Riešením krízy na Ukrajine by sa podľa Topolánka mohlo stať tiež sprivatizovanie samotného ukrajinského plynovodu. „Skúpili by ho veľkí hráči na trhu, napríklad aj Gazprom,” doplnil s tým, že „každý, kto chce Ukrajinu, musí si ju kúpiť”, čo by údajne mohlo byť 20 miliárd dolárov ročne.
South Stream je projektom ruského plynárenského monopola Gazprom. V minulom mesiaci podpísali Rusi dohodu so švajčiarskou firmou Allseas Group o výstavbe druhej časti plynovodu v Čiernom mori a tiež predbežnú dohodu s rakúskou firmou OMV o výstavbe časti plynovodu, ktorá končí v Rakúsku. Plynovod ale čelí tvrdému odporu zo strany európskych úradníkov, ktorí sa snažia obmedziť závislosť Európy na ruskom plyne a rope. Brusel rovnako pozastavil schvaľovací proces k tomuto projektu potom, ako Rusko anektovalo polostrov Krym. Podľa stanoviska EÚ môže trvať roky, kým projekt dostane všetky potrebné povolenia.
ČTK, energia.sk