Mirek Topolánek: Česká štátna energetická koncepcia sa musí prepracovať
Návrhy sa nepodarilo navzájom zladiť, povedala Drábová. „Predovšetkým sa nepodarilo vysporiadať s pripomienkami k surovinovej politike. Zladiť všetky možné záujmy, aby sa z toho dal vytvoriť aspoň čiastočne rozumný dokument, je nadľudská práca,“ povedala Drábová. Spojiť Štátnu energetickú koncepciu, surovinovú politiku a stratégiu odpadového hospodárstva do jedného dokumentu by bolo víťazstvom zdravého rozumu, uviedla ďalej.
Topolánek: Súčasný návrh koncepcie je prekonaný
Súčasný návrh Štátnej energetickej koncepcie, ktorý vypracovalo české ministerstvo priemyslu a obchodu pod vedením bývalého ministra Martina Kubu, je podľa Topolánka vďaka turbulenciám na energetickom trhu prekonaný ešte skôr, než bol vôbec schválený. Dôvodov je podľa neho niekoľko. „Totálny rozpad obchodovania s povolenkami, koniec liberálneho trhu a zavádzanie kapacitných platieb. Cena elektriny je strašne nízka v dôsledku spotového trhu a dotovaným energiám,“ uviedol Topolánek.
Koncepcia sa podľa neho musí prehodnotiť minimálne vo vzťahu k európskej politike. Topolánek tiež upozornil na to, že predajom elektrárne Chvaletice zostane na trhu 800 MW uhoľného výkonu, s ktorým sa po roku 2015 nepočítalo. „Na trh sa tak dostáva výroba z uhoľnej elektrárne, ktorá ohrozuje dostavbu Temelína, čo deformuje cenu (elektriny). Toto všetko, čo bolo napísané v tej koncepcii, je prekonané,“ dodal Topolánek.
Martin Bursík: Spotreba elektriny v ČR nebude rásť
Podľa Bursíka nemajú obidva dokumenty ani cenu papiera, na ktorom sú vytlačené. Bursík napríklad odmieta, že by spotreba elektriny v budúcnosti rýchlo rástla, s čím súčasný návrh energetickej koncepcie počíta. „Posledných sedem, osem rokov spotreba elektriny v ČR nestúpa, hospodársky rast sa darí kompenzovať vyššou efektivitou. Energetická efektivita by mala byť jednou s priorít vlády,“ dodal Bursík.
V surovinovej politike štátu je podľa Topolánka niekoľko problémov, ktoré treba riešiť. „Je to otázky ťažby za limitmi. Ja si myslím, že o bani Bílina nemôže byť pochýb. To by bol národohospodársky zločin nevyužiť po dohode s obcami do roku 2050 to uhlie, ktoré tam existuje,“ uviedol Topolánek. Diskutabilná je podľa neho ďalšia ťažba v bani ČSA, kde dohoda s obcou Horní Jiřetín neexistuje. „A napriek tomu, že by akákoľvek vláda schválila prelomenie ťažobných limitov, tak si nedokážem predstaviť, že by to urobila proti vôli Horního Jiřetína,“ dodal expremiér. Chýba podľa neho tiež banský zákon, pretože teraz štát nemá žiadny inštrument pre vyvlastnenie.
ČTK, energia.sk