Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ministri budú rokovať v Gabčíkove, pripomenú si výročie vodného diela

„Pred 25 rokmi Slovensko urobilo jedno z prvých štátotvorných rozhodnutí. Prehradilo sa prírodné koryto Dunaja a vzniklo tak najvýznamnejšie vodné dielo v krajine. V súčasnosti je to medzinárodná plavebná dráha a nenahraditeľný zdroj výroby elektriny. Som veľmi rád, že vodné dielo Gabčíkovo je opäť plne v našich rukách,“ uviedol na facebookovom profile v predvečer rokovania premiér Robert Fico (Smer-SD).

Elektráreň sa na domácej výrobe elektriny podieľa zhruba desatinou. Štát nad Gabčíkovom opäť prevzal kontrolu v roku 2015, keď vypovedal zmluvu Slovenským elektrárňam.

Ako sa konštatuje vo vládnom materiáli, doterajšie prevádzkovanie Vodného diela potvrdilo jeho kvality. Okrem zvýšeného zanášania zdrže sedimentmi sa negatívne prognózy jeho odporcov nepotvrdili. „Realizáciou dočasného riešenia výhradne na území SR sa zabránilo obrovským environmentálnym a ekonomickým škodám, ktoré by vznikli prerušením prác na Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros a následne neuvedením Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky,“ píše sa v informácii pre kabinet. Maďarsko v roku 1989 výstavbu Vodného diela Nagymaros zrušilo.

Ministri budú hovoriť aj o rozšírení chránených území. Na Slovensku má pribudnúť 169 nových chránených lokalít – území európskeho významu, ktoré sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. Slovensko pre nedostatky v ich vyhlasovaní čelí konaniu zo strany Európskej komisie. Ministerstvo životného prostredia preto predkladá návrh na doplnenie národného zoznamu týchto lokalít.

Kabinet sa bude venovať i tomu, koľko alkoholu pijú Slováci. Slovensko patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) medzi krajiny s jeho vyššou spotrebou. V spotrebe alkoholu nás WHO zaraďuje ku krajinám ako Ukrajina, Rumunsko, Maďarsko, Česko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko. Podpisovať sa to môže pod predčasné úmrtia. Ministri preto v stredu prerokujú aktualizáciu národného akčného plánu pre problémy s alkoholom. Slováci ho však pijú menej ako kedysi, ukazujú dáta zo Štatistického úradu SR.

TASR, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.