Ministerstvo pripomienkuje vyhlášku k energetickým službám
Do konca marca prebieha pripomienkové konanie k návrhu vyhlášky ministerstva hospodárstva, ktorá ustanovuje podrobnosti pri poskytovaní podpornej energetickej služby a garantovanej energetickej služby.
Konkrétne upravuje formu oznámenia a potvrdenia o splnení oznamovacej povinnosti o začiatku, zmene alebo ukončení poskytovania podpornej i garantovanej energetickej služby. Taktiež upravuje obsah žiadosti o absolvovanie skúšky odbornej spôsobilosti na poskytovanie garantovanej energetickej služby, ktorá sa má skladať z písomnej i ústnej časti, podobu a činnosť skúšobnej komisie a ustanovuje aj vzor osvedčenia o spôsobilosti na jej poskytovanie. Predpis by mal byť účinný už od 1. mája tohto roku.
Vyhláška nadväzuje na zákon č. 321/2014 o energetickej efektívnosti , ktorý je účinný od decembra 2014. Ten rozlíšil energetické služby na podporné (napr. vo forme poradenstva či školení), garantované, pri ktorých sa prostredníctvom dosahovaných úspor energie uhrádzajú náklady na opatrenie alebo poskytovanú službu vyjadrené v zmluvne určených hodnotách (tzv. služba Energy Performance Contracting, EPC) a na iné energetické služby.
Oživenie energetických služieb
EPC sa na Slovensku začalo využívať už od konca 90. rokov, do 2006 sa realizovalo vo verejnej správe približne 20 projektov. Následne ale nastal útlm tejto formy financovania úspor energie predovšetkým kvôli dostupnosti peňazí zo štrukturálnych fondov. Oživenie EPC prišlo v roku 2012, kedy tieto služby začalo poskytovať viacero firiem najmä pri modernizácii nemocníc, škôl, budov a verejných osvetlení samospráv.
Základným princípom EPC je, že prvotnú investíciu financuje poskytovateľ garantovanej služby, klient ich následne spláca podľa dosahovaných úspor. Zjednodušene povedané – ak klient nič neušetrí, nič ani neplatí.
Popri verejných budovách existujú veľké medzery pri efektívnom využívaní energie aj v priemysle. Ako uviedol v rozhovore Kristián Slovák zo spoločnosti Slovenské elektrárne, veľa firiem podceňuje prínos systémov riadenia a merania spotreby energií a potenciál pre zlepšenie efektívnosti je v našom priemysle veľký.
Na realizáciu energetických služieb by sa mohli už onedlho využívať aj prostriedky z Operačného programu Kvalita životného prostredia – ak predložený energetický audit preukáže odôvodnenosť takéhoto riešenia.
V lete minulého roka vznikla takisto slovenská Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES), ktorá má 14 zakladajúcich členov.
© energia.sk