Ministerstvo ide meniť zákon o energetike
Ešte v septembri by malo ministerstvo hospodárstva (MH SR) spustiť medzirezortné pripomienkovanie novely zákona o energetike (251/2012). Táto úloha sa uvádza aj v pláne legislatívnych úloh, ktoré vlani v decembri schválila vláda.
Podľa vlastných slov rezort hospodárstva súčasnou novelou reaguje najmä na dodatočné požiadavky Európskej komisie k transpozícii tretieho energetického balíčka.
Začiatkom minulého roka sme informovali o tom, že Európska komisia mala množstvo výhrad voči podobe slovenskej legislatívy v oblasti energetiky a regulácie. V rámci tzv. procesu EU Pilot, ktorý predchádza oficiálnemu infringementu, musela slovenská vláda vysvetľovať otázky týkajúce sa unbundlingu, zaistenia nezávislosti a právomocí národného regulátora či ochrany spotrebiteľov.
Brusel sa napríklad zaujímal o systém stanovovania taríf za prístup do prepravnej plynárenskej siete. Podľa európskej legislatívy majú totiž tarify na prvom mieste zohľadňovať príslušné skutočne vynaložené náklady za poskytovanie služby a nie sa netransparentne určovať na základe porovnania cien v členských štátoch, ako je to na Slovensku. Ktoré konkrétne výhrady Európskej komisie sa v pripravovanej novele zohľadnia a či pôjde o hlboké alebo len kozmetické úpravy, bude jasné už čoskoro.
MH SR chce zmenou zákona o energetike zároveň zohľadniť ďalšie poznatky z aplikačnej praxe. Pri príprave novely malo vychádzať hlavne z doterajšej analýzy skúseností z hľadiska zvyšovania energetickej bezpečnosti a konkurencie na trhu s elektrinou a plynom.
Zákon o energetike sa mal pritom meniť v súvislosti s pripravovanou novelou zákona o obnoviteľných zdrojoch, ktorú minister hospodárstva prisľúbil urobiť prioritne, najmä kvôli obrovskému a stále rastúcemu deficitu systému podpory OZE. Zdá sa však, že príprava tohto materiálu sa v posledných týždňoch zadrhla. Napokon, v apríli hovorca MH SR tvrdil, že návrh tejto novely, sa do legislatívneho procesu predloží už v prvom polroku tohto roka, pričom predpokladaná účinnosť mala byť od 1.1.2018. Momentálne to vyzerá na približne polročný sklz.
© energia.sk