Ministerstvo hospodárstva sa po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce plánuje zamerať na OZE
„Aj z tohto dôvodu sme v návrhu ministerstva hospodárstva do Plánu obnovy a odolnosti ako priority navrhli práve zvyšovanie flexibility sústav, investície do nových obnoviteľných zdrojov na výrobu ako elektriny, tak aj tepla a tiež modernizáciu už existujúcich OZE,“ povedal Galek.
Štátny tajomník je však sklamaný zo slovenského Plánu obnovy, ktorý v utorok zaslalo ministerstvo financií na posúdenie Európskej komisii. Ten totiž počíta len so 100-miliónovými investíciami do obnoviteľných zdrojov a energetických sietí na Slovensku.
„Plán obnovy má okrem odbornej aj politickú úroveň a tu musím konštatovať, že 100 miliónov eur, ktoré sú napokon na zelené energie, rozvoj sietí a repowering vyžiadané, je žalostne málo. Takýto návrh nám s najväčšou pravdepodobnosťou Brusel vráti,“ podotkol Galek s tým, že ministerstvo hospodárstva na podporu obnoviteľných zdrojov a rozvoj sietí žiadalo 950 miliónov eur.
„Vychádzali sme pritom jednak z Integrovaného národného energetického plánu, ako aj zo stavu poznania technickej a trhovej situácie na základe konzultácií s distribučnými spoločnosťami, SEPS a s výrobcami elektriny. Veľmi nápomocné boli aj konzultácie v rámci transpozície zimného energetického balíčka,“ konštatoval Galek.