Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biopolnohospodarstvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Henk de Boer (licencia Creative Commons)
5. apríla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Minimálny podiel OZE v palive pri výrobe elektriny sa zvýši

Minimálna hranica podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v palive pri kombinovanej výrobe elektrickej energie a tepla sa má zvýšiť z 20 na 30 %. Ako vyplýva z návrhu novely o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR (NR SR), výkup tzv. zelenej elektriny vyrobenej v kogeneračných zariadeniach sa tak podporí len za predpokladu, že palivo použité pri výrobe tejto elektriny bude obsahovať minimálne 30-percentný podiel obnoviteľných zdrojov.

Podľa Jána Matuského z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť schválenie zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov je pozitívnou správou. „Je snaha, aby sa obnoviteľné zdroje využívali vo väčšom objeme. Je to v súlade s politikou únie ale aj s potrebami štátu. Kogenerácia je na to vhodné miesto, ako využiť čo najviac obnoviteľných zdrojov,“ uviedol v januári pre agentúru SITA Matuský.

Vďaka tejto novele Slovensko ako jedna z prvých krajín Európskej únie zavádza podporu pre biometán. Cieľom je podporiť využívanie biometánu nielen na výrobu elektrickej energie, ale aj na výrobu tepla. Novela zákona by mala taktiež zaradiť medzi obnoviteľné zdroje energie aj aerotermálnu a hydrotermálnu energiu. Vďaka navrhovanej novele by sa mala taktiež zadefinovať biokvapalina ako kvapalné palivo vyrobené z biomasy použité na iné energetické účely ako na dopravu.

Na základe parlamentom schválenej novely by sa mala zrušiť povinnosť pre výrobcov elektriny v zariadení s celkovým inštalovaným výkonom do 10 megawattov dodávať celý objem elektriny prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Náklady súvisiace s prevzatím zodpovednosti za odchýlku by mali byť po novom zohľadnené v konaní o cenovej regulácií.

„Novela vytvára reálny predpoklad na dosiahnutie cieľa 20 % využívania obnoviteľných zdrojov energie na konečnej energetickej spotrebe pre rok 2020,“ uvádza sa v novele.

Poslanci Smeru-SD počas rozpravy k zákonu namietali, že nebol z procedurálneho hľadiska schválený korektne, pretože poslanec Ľudovít Jurčík (SaS) čítal svoj neskôr schválený pozmeňujúci návrh v neprítomnosti predkladateľa.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.