Mimovládne organizácie podali žaloby proti dostavbe Temelína
Hornorakúsky minister pre životné prostredie Rudi Anschober v nedeľu oznámil, že spoločne s iniciatívou Antiatom sa podniknú „všetky možné kroky, aby sa dostavbe Temelína zabránilo“. Zároveň označil jadrovú energetiku za nehospodárnu.
V stredu (21.1.) zástupcovia troch českých združení informovali o tom, že kvôli Temelínu podali na správny súd žalobu voči rozhodnutiu Štátneho úradu pre jadrovú energetiku. Nepáči sa im postup ministerstva životného prostredia v procese posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie (EIA), ktoré podľa nich nevyhodnotilo dopady konkrétnych typov reaktorov. Navyše malo ministerstvo vyhodnotiť pripomienky nevládnych organizácií len formálne.
Podľa hovorca ČEZ je zvláštne, že žaloba prišla až dva roky po ukončení EIA, ktoré sa skončilo po 4,5 rokoch v januári 2013. „Možnosť vyjadriť sa mali aj rakúski občania. Dokonca prebehli aj informačné stretnutia s verejnosťou vo Viedni a nemeckom Pasove. Záujem bol menší než sme čakali. Všetky zákonné povinnosti boli naplnené, že teraz po dvoch rokoch prichádza žaloby je zvláštne, ale je to každého právo,“ uviedol Ladislav Kríž.
Plánovanú dostavbu dvoch blokov vlani spoločnosť ČEZ pozastavila po tom, čo vláda odmietla poskytnúť na vyrobenú elektrinu garantované výkupné ceny.
Pôvodne sa o projekt uchádzali firmy Areva, Westinghouse a konzorcium MIR.1200. V novom tendri chce o zákazku bojovať aj juhokórejská spoločnosť KEPCO.
„Ešte dlho potrvá, než by sa mohlo začať stavať. Predpoklad pre vydanie stavebného povolenia je na rok 2025. Dovtedy je čas na nápravu chýby,“ uviedol Edvard Sequens z hnutia Calla. Dodal, že ak prichádzajú do úvahy aj reaktory ázijskej výroby, musí sa aj tak celý proces opakovať.
ČTK, energia.sk