Michal Šnobr: Záujem ČEZu o Slovenské elektrárne je akvizičné blafovanie
Premiér Robert Fico minulý týždeň oznámil, že vláda je proti tomu, aby Enel predal svoj podiel v SE pred tým, ako sa dokončí 3. a 4. blok atómovej elektrárne Mochovce. Rovnako kategorické je tiež stanovisko Talianov, ktorí trvajú na odpredaji svojho balíka 66 % akcií SE. Záväzné ponuky očakáva Enel do 9. mája.
Podľa analytika J&T Michala Šnobra ale nie je predaj väčšinového podielu v SE možný bez asistencie vlády. „Dostavba AE Mochovce je kľúčové riziko pre celé SE. Projekt sa predražuje a samotné SE pri klesajúcej cene silovej elektriny už nebudú schopné dostavbu dofinancovať. Dlh totiž narastie na úroveň, kedy už pre samotné SE nemusí byť zvládnuteľný,“ uviedol Šnobr pre náš portál.
Druhou variantou sa tiež môže stať, že AE Mochovce sa nedokončia. „To ale nepripúšťam a práve z toho vychádzam, keď tvrdím, že bez asistencie štátu je predaj 66 % akcií SE z rúk Enelu prakticky nemožný,“ vysvetlil analytik.
Šnobr: Záujem ČEZ je „boj“ o voľné cash flow
Spoločnosť ČEZ patrí k najviac medializovaným záujemcom o väčšinový podiel v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku. „ČEZ sa o podiel v SE zaujíma, ale podľa môjho názoru ide skôr o mapovanie situácie do budúcnosti,“ myslí si Šnobr. „Som presvedčený, že všetci záujemcovia si uvedomujú, že najskôr musia vzniknutú situáciu v SE riešiť slovenská vláda a Enel. Až po dohode týchto dvoch strán môže prísť na radu predaj,“ doplnil.
Šnobr rovnako nevylučuje, že jediným akcionárom v elektrárňach sa môže opäť stať štát, prípadne dôjde iba k predaju časti aktív. „Z pohľadu ČEZ a jeho manažmentu tak považujem neustále opakovanie záujmu o SE za blafovanie, ktoré podľa mňa skrýva „boj“ o voľné cash flow, ktoré táto spoločnosť vďaka poklesu CAPEX generuje a bude generovať,“ zdôraznil.
ČEZ: Dohoda o predaji musí byť trojstranná
Záujem o vstup do Slovenských elektrární najnovšie ČEZ podmieňuje trojstrannou dohodou všetkých dotknutých strán. „Náš záujem o aktíva SE trvá, je ale potrebné hľadať štruktúrovaný obchodný model za účasti všetkých troch strán. Bez súhlasu slovenskej vlády je prirodzene podobná transakcia nereálna,“ uviedla pre ČTK hovorkyňa spoločnosti Barbora Půlpánová.
ČEZ zverejnil svoj záujem o kúpu podielu Enelu vlani v novembri. Český gigant už vtedy uviedol, že zároveň chce detailnú analýzu a riešenie otázok spojených so zdražujúcou sa dostavbou atómky v Mochovciach. K ďalším záujemcom patria podľa medializovaných informácií Energetický a průmyslový holding (EPH), konzorcium maďarskej spoločnosti MVM a rafinérie Slovnaft, ako aj fínsky Fortum.
© energia.sk