Michal Šnobr: Energetika sa dala do pohybu. Budúcnosť je v plyne
Neistotu zvyšuje aj fakt, že kormidla zmien v tomto sektore sa čiastočne chopili i politici a ich témy ako sú ochrana klímy alebo odmietanie jadrovej energetiky. Tie či už vedome alebo nevedome podnecujú a urýchľujú všetky zmeny vo vnútri európskej energetiky. Bohužiaľ, ale tiež, v nedokonalosti systému rozhodovania EÚ a plošnom vynucovaní nastavených pravidiel na všetkých členských štátoch EÚ, značne mätú a zvyšujú neistoty v kľúčovom sektore pre celú ekonomiku Európy.
Začal súboj o prerozdelenie spotreby
Nie je žiadna náhoda, že ku zmenám dochádza práve teraz, na sklonku predchádzajúceho investičného cyklu, ktorý gradoval pred viac než 30 rokmi v 80. rokoch minulého storočia.
Dožívajúce elektrárne, ale aj samotné nastavenie celého, desiatky rokov tomuto charakteru výroby elektriny a tepla podriadenému systému prenosu, distribúcie a predaja prechádza teraz akýmsi testovaním životaschopnosti pre budúcnosť.
Za tie dlhé roky predsa len došlo v kontexte dnešnej situácie k zmenám v dostupnosti niektorých surovín, pokroku na poli materiálových a technických prístupov, často sa zmenila geopolitická situácia a hlavne aj energetiky sa vo všetkých oblastiach dotkol technologický prvok v najrôznejšej podobe a zameraní. Energetiku dnes ovplyvňuje pokrok z oblastí, o ktorých sa pred 30 rokmi nikomu ani nezdalo.
Na druhej strane sa nedá predpokladať, že nové koncepty v energetike v dohľadnej dobe celkom vytesnia už konvenčné prístupy výroby elektriny a tepla, akými sú jadrové, vodné a iné zdroje postavené na spaľovacích procesoch. Niektoré atribúty „starej” energetiky prežijú, iné nie. S dlhou životnosťou energetických zdrojov nebol k zásadným zmenám po desaťročia žiadny dôvod ani motivácia. Súboj o prerozdelenie koláča spotreby začal až teraz.
Motorom premeny energetiky je Nemecko, bohatá krajina s najsilnejšou ekonomikou v EÚ a zároveň krajina s najväčším vplyvom na formovanie spoločnej energetickej politiky EÚ, kde už teraz produkcia z obnoviteľných zdrojov pokrýva až 30 % celoročnej spotreby.
Zaklínadlom sa stala „decentralizácia”
Zaklínadlom nových zajtrajškov európskej energetiky sa stal pojem „decentralizácia”, priblíženie výroby a spotreby energie. Rozvoj väčšieho množstva menších zdrojov sa stáva priamym konkurentom veľkej centrálnej energetiky, a tým pokračuje pokrok v oblasti riadenia spotreby (Smart grids), technologický pokrok trvalo zlacňujúci obstarávacie náklady solárnych a veterných zdrojov, akumuláciu (batérií), ale aj nových zariadení, koncepčne približujúcu výrobu a spotrebu a umožňujúcu skladovanie elektriny v podobe plynu (nemecký projekt Power 2 Gas).
Celý proces charakterizuje skracovanie investičného cyklu, približovanie dostupnosti nových možností spotrebiteľom od veľkých priemyselných podnikov, malých a drobných podnikateľov až k domácnostiam. Taktiež zvyšovanie energetickej účinnosti, ale aj investície do úspor. Decentralizovaná energetika ale nie sú len solárne a veterné elektrárne, stále viac v tejto oblasti budeme počuť o plynových mikrokogeneráciách.
To, že celý proces zmien a jeho rýchlosť vedená nemeckou tvrdošijnosťou a precíznosťou môže byť pre niektoré slabšie členské krajiny EÚ tvrdým orieškom, je, vďaka historickým odlišnostiam založenia národných energetík, realitou. Napriek tomu sa tento proces vo svojej prirodzenosti už nedá zastaviť. Do problémov sa tak dostávajú predovšetkým finančne a časovo náročné projekty – jadrové elektrárne.
Za predpokladu plnenia emisných cieľov a funkčného trhu prídu s nimi skôr či neskôr na rad uhoľné zdroje. Budúcnosť je v plyne, ktorý dáva možnosť rozvíjať decentralizované a vysoko účinné kogeneračné mikrozdroje na výrobu tepla a elektriny, ktoré sa na rozdiel od niektorých typov OZE dajú riadiť.
Autor: Michal Šnobr je poradcom skupiny J&T v oblasti energetiky.
Zdroj: J&T Banka/preklad energia.sk