Michal Hudec: Politici sa k jadrovej energii možno vrátia
„V každom prípade, ak by sa nevrátili, tak to môže mať vplyv na zvyšovanie cien elektriny,“ uviedol dnes v Bratislave na novinárskom workshope o problematike cien elektriny Hudec.
Ďalším prvkom, ktorý bude tlačiť prirodzene na zvyšovanie ceny energie cez tarifu TPS, je rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a budovanie tzv. inteligentných sietí (smart grids), ktoré dokážu tieto OZE do seba integrovať.
„Dostať OZE na 14-% podiel na energetickom mixe je totiž medzinárodným záväzkom Slovenska, ktorý má SR voči EÚ do roku 2020,“ pripomenul.
„V horizonte roku 2020 a neskôr sa očakáva masívnejší nárast elektromobility, čo môže zmeniť pohľad na celý elektroenergetický sektor, jednak tým, že dopyt po elektrickej energii narastie a súčasne elektromobil už nebude len dopravným prostriedkom, ale bude slúžiť ako krátkodobé úložisko elektrickej energie pre potreby distribučnej siete,“ spresnil.
„V roku 2011 a 2012 ceny uhlia a zemného plynu narastajú, jednak po fukušimskej nehode, jednak preto, že ázijské ekonomiky sa dynamicky rozvíjajú a dopyt po elektrickej energii rastie. Cenu uhlia v súčasnosti tlačia nahor najmä čínski obchodníci svojím vysokým dopytom. Pokiaľ ide o cenu zemného plynu, tak tá súvisí jednak s uhlím a jednak s jadrovými elektrárňami,“ priblížil.
Dodal, že obe sú komodity, ktoré sú nejakým spôsobom cenovo previazané aj s veľkoobchodnou cenou elektrickej energie. „Takže keď rastú tieto komodity, musí sa to zákonite nejakým spôsobom prejaviť aj na veľkoobchode s elektrinou,“ dodal.
Copyright © TASR 2011