Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2013 Ostatné od Energia.skTASR

MH SR: Výhrady Greenpeace k pripomienkovému konaniu nie sú opodstatnené

Greenpeace Slovensko a Združenie Slatinka kritizovali proces prípravy a schvaľovania Návrhu energetickej politiky SR z dielne MH SR. Mimovládnym organizáciám prekáža nielen samotný obsah návrhu, ale aj spôsob, akým celý proces prebieha. Hlavnou výhradou je, že napriek tomu, že ešte nie je ukončený proces SEA, dnes končí MPK, v ktorom však má byť podľa medzivládnych organizácií výsledok SEA zohľadnený.

„V zákone číslo 24 z roku 2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie nie je uvedené, že proces MPK nemôže prebiehať súbežne s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Je však samozrejmé, že výsledky tak MPK, ako aj EIA budú zohľadnené vo výslednom znení Návrhu energetickej politiky SR, ktoré bude predložené na rokovanie vlády SR,“ upozornil Jurikovič.

„Na prerokovaní Východísk energetickej politiky SR v septembri 2012 sa zúčastnili za Greenpeace pán Široký a pani Andrea Zlatňanská. Ich pripomienky boli zohľadnené pri príprave Návrhu energetickej politiky SR,“ podotkol. Od 16. do 31 mája 2013 bol podľa Jurikoviča na stránke MH SR zverejnený Návrh energetickej politiky SR za účelom verejného pripomienkovania. „Akceptovateľné pripomienky účastníkov, vrátane Greenpeace, boli do materiálu zapracované. Táto skutočnosť bola Greenpeace oznámená listom ministra hospodárstva SR v júli 2013,“ zdôraznil.

Ďalšie výhrady Greenpeace v súvislosti s verejnou diskusiou k Návrhu energetickej politiky SR, ktorá sa uskutočnila koncom mája 2013, sú podľa hovorcu MH SR tiež neopodstatnené, nakoľko verejná diskusia bola len predbežná, vyhlásená za účelom získania ďalších námetov a predbežných pripomienok zainteresovaných subjektov k predloženému návrhu materiálu, nebola súčasťou procesu SEA v zmysle zákona 24 z roku 2006.

„To, že sa odborná verejnosť nezhoduje v oblasti využívania jadrovej energie a fosílnych palív s názormi Greenpeace, neznamená, že viaceré ich pripomienky neboli akceptované. Na ich podnet bol materiál doplnený o celú kapitolu o inteligentných meracích systémov a inteligentných sieťach, ďalej bol kladený väčší dôraz na energetickú efektívnosť, úsporné opatrenia a obnoviteľné zdroje energie,“ konštatoval Jurikovič.

Greenpeace bol podľa neho informovaný o termíne spustenia procesu posudzovania Návrhu energetickej politiky SR zverejnením oznámenia o strategickom dokumente a o ďalšej možnosti na predloženie pripomienok a odporúčaní bude poskytnutá v rámci MPK, ktoré bolo práve ukončené. „Greenpeace tu predložil pripomienky k Návrhu energetickej politiky SR v rozsahu 5 strán, ktoré budú dôkladne prehodnotené a tvorivé námety a pripomienky budú do finálnej verzie strategického dokumentu zapracované. Greenpeace bola ponúknutá možnosť pripomienky prerokovať aj osobne s tvorcami Návrhu energetickej politiky SR,“ pripomenul.

Na verejnom prerokovaní Návrhu energetickej politiky SR, ktoré sa uskutočnilo 25. októbra 2013, sa zúčastnil aj zástupca Greenpeace. So svojimi pripomienkami pred širokou odbornou verejnosťou však nevystúpil. „Tým, že zástupca Greenpeace sa vyhýbal otvorenému dialógu, ani autori materiálu, ani prítomná odborná verejnosť nemala možnosť prediskutovať a zároveň obhájiť správnosť navrhovaných cieľov a opatrení návrhu energetickej politiky. MH SR považuje preto prístup Greenpeace k pripomienkovaniu energetickej politiky SR za neférový,“ dodal Jurikovič.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.