MH SR: Dunaj je dôležitá rieka aj pre energetiku a ekologickú energiu
Vodná elektráreň Gabčíkovo bola uvedená do prevádzky postupne v rokoch 1992 až 1995 ako špičková vodná elektráreň, podľa Medzištátnej zmluvy medzi ČSSR a MĽR z roku 1977. Špičková prevádzka elektrárne Gabčíkovo z titulu nevybudovania vyrovnávacieho stupňa Vodného diela Nagymaros sa nevykonáva, preto vodná elektráreň (VE) pracuje v prietočnom režime.
Vo VE Gabčíkovo je nainštalovaných 8 turbín s celkovým výkonom 720 MW (8×90 MW). To predstavuje 45 % celkového inštalovaného výkonu vo vodných elektrárňach (bez započítania výkonu prečerpávacích vodných elektrární). Okrem výroby elektriny vo VE Gabčíkovo (priemerná ročná výroba 2200 GWh), sa energeticky využíva aj dotácia starého koryta Dunaja na VE Čunovo (výkon 24 MW, ročná výroba 184 GWh), na MVE na odbernom objekte do Mošonského ramena Dunaja (výkon 1,2 MW, ročná výroba 4 GWh) a na MVE Malé Gabčíkovo pri odbernom objekte do kanála SVII (výkon 1 MW, ročná výroba 4 GWh).
Využívanie hydroenergetického potenciálu Dunaja významne prispieva k využívaniu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) pre výrobu elektriny. Výroba z VE na Dunaji predstavuje 50 % výroby elektriny zo všetkých VE a takmer 40 % elektriny zo všetkých OZE. Výroba z VE na Dunaji pokrýva viac ako 8 % celkovej spotreby elektriny SR.
„Pre informáciu uvádzame, že v súčasnosti podiel elektriny z OZE na spotrebe elektriny je 23 %. Vodné elektrárne vo všeobecnosti zohrávajú významnú rolu v energetike SR, pretože pokrývajú 17-18 % spotreby elektriny. V prietočných VE ide o vyrovnanú výrobu elektriny z OZE bez negatívneho dosahu na stabilitu elektrizačnej sústavy. VE tak významne prispievajú k nízkouhlíkovému elekroenergetickému mixu výroby elektriny,“ dodal.
Copyright © TASR 2016