MH SR: Deregulácii cien sa nebránime, hľadáme cestu
Európska komisia považuje zrušenie cenovej regulácie na trhu s elektrinou v štátoch EÚ za jednu zo svojich priorít. Dôkazom je aj návrh revízie smernice o pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou, voči ktorému sa nedávno ohradilo Ministerstvo hospodárstva SR. Rezolútny postoj rezortu k dereguláciu cien by sa ale v budúcnosti môže zmeniť. „My sa tomu nebránime. Treba nájsť vhodnú cestovnú mapu, ale tú ešte zatiaľ nemáme,“ uviedol Ľubomír Kuchta, šéf odboru palív a energetiky na MH SR na nedávnom rokovaní hospodárskeho výboru.
Rezort sa domnieva, že Brusel zašiel s návrhom príliš ďaleko a považuje to za neprimeraný zásah do kompetencie štátov EÚ. „Na druhej strane zastávame názor, že ani zachovanie súčasného stavu nie je z dlhodobého hľadiska reálne,“ zhodnotil Marián Nicz z rovnakého odboru ministerstva. Zdôraznil však, že táto problematika je primárne v kompetencii Úrad pre regulácii sieťových odvetví (ÚRSO). „Nateraz vychádzame zo stanoviska ÚRSO, ktorý sa zasadzuje za možnosť trvalej cenovej regulácie bez obmedzenia zásahov EK.“
Spoločná štúdia V4 o deregulácii
Témou deregulácie cien sa podľa Nicza zaoberala štúdia krajín Vyšehradskej skupiny. V apríli sme sa na výsledky tejto analýzy pýtali aj regulačného úradu. Hovorca vtedy uviedol, že sa dokončuje ÚRSO ju následne zverejní. Dosiaľ sa tak nestalo.
Podľa zástupcu MH SR však z jej výsledkov vyplynulo, že krátko po otvorení trhu došlo k nárastu koncových cien elektriny pre dotknuté segmenty zákazníkov, ale postupne sa vplyvom konkurencie zastabilizovali. „Predpokladám, že dôjde k nejakému zúženiu skupiny zraniteľných odberateľov, ktorí sú v SR definovaný veľmi široko a ÚRSO pristúpi k odstráneniu regulácie pre malé a stredné podniky. Taký vývoj očakávame, ale primárne je to v kompetencii ÚRSO,“ uzavrel.
Snahou Bruselu je odstrániť bariéry efektívnej hospodárskej súťaže. V tomto prostredí musí byť cena za dodávku elektriny výsledkom konkurencie na trhu bez zásahov štátu, hoci smernica pripúšťa aj výnimky, ktoré musí schváliť EK. V štúdii dopadov spomínanej smernice napokon samotné MH SR pripúšťa, že výsledkom deregulácia cien budú pre domácnosti nižšie náklady na elektrinu.
PMÚ žiada prehodnotenie postoja
Úplné alebo aspoň čiastočné odstránenie cenovej regulácie pre domácnosti a malé stredné podniky je požiadavkou mnohých dodávateľov. Po nástupe Ľubomíra Jahnátka do čela ÚRSO je ale takýto scenár skôr nepravdepodobný. Bývalý politik je známy tým, že uznáva silný regulačný rámec, ku ktorému ho navyše zaväzuje aj platná regulačná politika na obdobie rokov 2017 až 2021.
Do pripomienkového revízie smernice sa zapojil aj Protimonopolný úrad. Ako jediný štátny orgán v rámci neho odporučil ministerstvu, aby pozíciu SR v otázke deregulácie cien elektriny prehodnotilo. Zároveň, ak by po uvoľnení trhu došlo k nárastu cien, podľa stanoviska PMÚ by malo ísť len o krátky a prechodný stav, ale spotrebitelia budú nakoniec z deregulácie profitovať.
© energia.sk