Metafory a politikárčenie nevyrobia teplo pre slovenské domácnosti, odkazuje rezort hospodárstva výrobcom tepla
Riešeniu skutočne zložitej až kritickej situácie žonglovanie s metaforami a politikárčenie nepomôžu a teplo pre slovenské domácnosti nevyrobia a ani nedodajú.
Takto reagovalo Ministerstvo hospodárstva SR na vyjadrenie predsedu predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislava Janiša. Ten označil legislatívny návrh na zmeny v zákone o regulácii za nebezpečný. Podľa neho ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom.
Riešenia pre výrobcov
Rezort hospodárstva zdôraznil, že Janiš sa rokovaní v súvislosti s riešením pre výrobcov tepla osobne zúčastňoval a mnohé jeho vecné pripomienky boli v novele zákona zapracované.
„Ak pán Janiš používa metaforu s chlebom, tak musíme dodať, že je to práve ministerstvo hospodárstva, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a teraz i parlament, ktorí sa snažia tento „chlieb“ – teda teplo – pre naše domácnosti zabezpečiť,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.
Rapídny nárast cien
Ministerstvo spolu s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) hľadá riešenie pre dodávateľov tepla kvôli rapídnemu nárastu cien vstupov na výrobu tepla, a to najmä plynu alebo drevnej štiepky.
Za nemenej závažný problém považuje, že pomerne značný počet dodávateľov doteraz nebol schopný predložiť cenové návrhy ÚRSO pre budúci rok, nakoľko si nezvládajú zabezpečiť palivo, či už z dôvodu nesprávneho manažovania alebo z finančných dôvodov.
Hrozí núdzový stav
Slovenský zväz výrobcov tepla tvrdí, že zámer vlády zachovať ceny tepla na úrovni roka 2022 ide na ich úkor. Štát nezaručuje kompenzačné mechanizmy, aby dodávatelia nespadli do platobnej neschopnosti. Podľa Janiša hrozí, že nebudú mať za čo nakúpiť plyn a hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom.
„Táto novela je to isté, akoby vláda zastropovala cenu chleba na 30 centov, občan príde do obchodu a regály sú prázdne, lebo za 30 centov chlieb nikto neupečie. Toto sa môže stať v teple,“ upozornil Janiš.
Slovenský zväz výrobcov tepla združuje viac ako 100 dodávateľov tepla na celom Slovensku. V spoločnostiach združených v rámci SZVT pracuje takmer 4 000 ľudí v 188 mestách a obciach na Slovensku a zabezpečujú dodávku tepla pre takmer dva milióny občanov.