Mesto Žilina počíta s rozvojom CZT
Koncepciu rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky vypracovala Katedra energetickej techniky na Katedre žilinskej univerzity v Žiline. Znením tohto dokumentu sa už zaoberajú odborníci na životné prostredie v procese EIA. Na základe novelizácie zákona o teple sa musí aktualizovať každých päť rokov a po jej prijatí mestským zastupiteľstvom sa stáva záväznou.
Spotrebu tepla v Žiline zabezpečujú z takmer 49 % centrálne zdroje. V súčasnosti má tamojšie CZT 264 odberných miest. V oblasti zásobovania mesta teplom zohráva strategické postavenie spoločnosť Žilinská teplárenská. Štátna firma prevádzkuje centrálny zdroj pre kombinovanú výrobu elektriny a tepla a sústavu centrálneho zásobovania teplom.
Primárnu tepelnú sieť spravuje Žilinská teplárenská. Pozostáva z jednej horúcovodnej a štyroch parovodných vetiev. V rokoch 2016-2020 sa plánuje zmena teplonosného média v primárnych rozvodoch z pary na horúcu vodu. Toto opatrenia má potenciál usporiť zhruba 10 % z dodávaného tepla. Sekundárne rozvody v prevažnej miere vlastní a spravuje Bytterm Žilina.
Porovnanie spotreby tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody
Zdroj: Koncepciu rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky
Spotreba tepla na vykurovanie u odberateľov Bytterm každoročne klesá v priemere o vyše 11 % oproti predchádzajúcemu roku. Takýto pokles spôsobuje znižovanie energetickej náročnosti, najmä zvyšovanie počtu zateplených bytových domov (dnes zhruba 60 %), ale aj hydraulickým vyregulovaním vykurovacích sústav. Najväčší pokles o vyše 22 % sa zaznamenal v roku 2014. Podobne každoročne klesá aj spotreba tepla na ohrev vody,od roku 2010 v priemere o skoro 2 %.
Potreba tepla pre mesto Žilina je v súčasnosti na úrovni 8.447.108 kilowatthodín (kWh) ročne.
K najvýznamnejším komunálnym a priemyselným odberateľom CZT patria napríklad automobilka KIA, Nemocnica s poliklinikou, Ministerstvo obrany, Žilinská univerzita, firma Hyundai MOBIS, Železnice Slovenskej republiky a spoločnosť Váhostav.
Žilinská teplárenská prevádzkuje tri vysokotlakové kotly (K1, K2 a K5) na uhlie. Vlani sa zavŕšila ich modernizácia v hodnote 34 miliónov eur, ktorú realizovala firma SES Tlmače. Cieľom procesu denitrifikácie bolo, aby po rekonštrukcii tieto kotle spĺňali ekologické požiadavky novej legislatívy EU. Z tohto dôvodu sa začiatkom roku 2015 vyradil z prevádzky zastaraný kotol K 4. V prevádzke je dnes ešte kotol K3, ktorý využíva ako palivo zemný plyn.
Dodávku tepla zo sústavy CZT pre 21.500 bytových zákazníkov, ale aj viacero nebytových priestorov, zabezpečuje spoločnosť Bytterm Žilina. Až 89 % tepla na vykurovanie a teplú úžitkovú vodu sa vyrába vo výmenníkových staniciach, ktoré sú rozhraním medzi primárnymi a sekundárnymi rozvodmi. Paru a horúcu vodu nakupuje firma od Žilinskej teplárenskej. Zvyšných 11 % tepla sa vyrába predovšetkým v plynových kotolniach na tamojšom sídlisku Hájik, ale aj v menších individuálnych kotolniach po meste, ktoré spaľujú zemný plyn.
V koncepcii sa konštatuje, že väčšina tepelných zariadení na území mesta sa zmodernizovala, vrátane riadiacich systémov. Rovnako sekundárne rozvody do bytových a nebytových priestorov postupne prechádzajú rekonštrukciou. Vo väčšine prípadov ide o klasické teplovodné rozvody v prefabrikovaných kanáloch. Časť z nich tvorí bezkanálový systém z predizlovaných rúr.
V individuálnej bytovej výstavbe sa teplo produkuje vo vlastných zdrojoch tepla. Nachádzajú sa priamo v objektoch spotreby. Najčastejšie sa jedná o kotle na plyn, najmä atmosférické a kondenzačné závesné kotly do maximáleho výkonu 30 kW.
Pokiaľ ide o objekty verejného a podnikateľského sektora, ak nie sú pripojené do sústavy CZT, využívajú vlastné zdroje tepla. Predovšetkým ide o plynové kotolne.
Cena tepelnej energie, ktorú účtuje Žilinská teplárenská svojim zákazníkom, je v rámci Slovenska konkurencieschopná, konštatuje sa ďalej v koncepcii. Keďže pokles spotreby tepla bude pokračovať, je potrebné rozširovať množstvo odberateľov a realizovať racionalizačné opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti. Cesta ako zvýšiť výrobnú kapacitu CZT v letných mesiacoch je centrálna výroba chladu absorpčnými systémami chladenia. Do CZT je pripojený aj hotel Holiday Inn, kde Žilinská teplárenská pilotne testovala klimatizačnú jednotku, ktorá využíva práve systém absorpčného chladenia.
Zmeny môžu čakať aj obchodnú politiku pri nákupe palív. Palivovú základňu na výrobu tepla tvorí z takmer 90 % uhlie a zemný plyn. Žilinská teplárenská má do roku 2020 zmluvu na nákup uhlia s výrobcom Sokolovská uhelná a s dodávateľom Carbounion Bohemia, ktorý získava uhlie z českej bane Bílina. Úspora paliva sa môže dosiahnuť efektívnejšou prevádzkou centrálnych zdrojov tepla, ale aj spoluspaľovaním lacnejších alternatívnych palív vo forme odpadu.
© energia.sk
Ilustračné fotky Žilinskej teplárenskej: TASR/Pavol Ďurčo