Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Angela Merkelová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / World Economic Forum (licencia Creative Commons)
6. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Merkelová vyhovela požiadavkám spolkových krajín o detailoch odklonu od jadra

Prevádzka poslednej jadrovej elektrárne v Nemecku sa skončí najneskôr do konca roku 2022, ubezpečila nemeckých krajinských premiérov kancelárka Angela Merkelová. Okrem postupného vyraďovania jadrových elektrární a nemenného termínu konca jadrovej energetiky v Nemecku požadovali krajinskí šéfovia, aby utlmený reaktor, určený ako pohotovostná rezerva pre prípad nedostatku elektriny, nebol nukleárny. Ako zdroj by sa mal využívať zemný plyn alebo uhlie.

Merkelová im sľúbila, že táto „studená rezerva“ bude využívať konvenčné zdroje, „pokiaľ to bude technicky možné“.

Kancelárka zároveň potvrdila, že počíta so schválením balíka energetických zákonov, vrátane novely zákona o jadrovej energetike s termínom konečného odklonu od tohto zdroja, na pondelkovom zasadaní svojej vlády. Dolná parlamentná komora, Spolkový snem, by podľa nej mala ich prejednávanie uzavrieť 30. júna. Horná komora, Spolková rada, by ju mala nasledovať 8. júla.

V Spolkovej rade zasadajú práve zástupcovia krajinských vlád a koalícia nemeckej kancelárky tam nemá väčšinu. Potrebovala preto dosiahnuť s regionálnymi premiérmi zhodu na podobe novej energetickej koncepcie Nemecka.

Tá predpokladá, že sedem najstarších jadrových elektrární postavených pred rokom 1980, ktoré vláda nechala dočasne odpojiť po havárii v japonskej elektrárni Fukušima, už nebude uvedených späť do prevádzky. To sa rovnako týka aj poruchového reaktora v Krümmeli, ktorý stojí už od roku 2007. Jedna z týchto elektrární mala podľa pôvodného zámeru slúžiť do roku 2013 ako rezerva pre prípad nedostatku elektriny, ktorý by ohrozil stabilitu nemeckých prenosových sietí.

Ďalších šesť atómových elektrární má ukončiť prevádzku do roku 2021. Podľa piatkovej (3.6.) dohody Merkelovej s krajinskými premiérmi by sa mali vypnúť v rokoch 2015, 2017, 2019 a 2021. Tri najmodernejšie jadrové zariadenia by mohli do siete dodávať elektrický prúd ešte v roku 2022. Pôvodný koaličný zámer ale počíta s preskúmaním v roku 2018, či nebude možný definitívny odklon od jadra už v roku 2021.

Namiesto jadra chce Nemecko v budúcnosti viac využívať energiu z obnoviteľných zdrojov. Podľa českého premiéra Petra Nečasa zvýši odstavenie jadrových elektrární v Nemecku podľa predbežných odhadov českej vlády po roku 2022 cenu elektriny v Česku o 30 %, pokiaľ Česko nezvýši svoje energetické kapacity.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.