Merače tepla stále nemajú tisíce bytoviek
V roku 2014 došlo k novelizácii zákona o tepelnej energetike (č. 657/2004 Z. z.). Vlastníkom bytov okrem iného ukladá povinnosť, aby si do konca roka 2016 na vlastné náklady inštalovali pomerové rozdeľovače tepla alebo iné spôsobilé meradlá. Týka sa to len tých bytoviek, ktorých rozloha je väčšia než 500 m2.
Presné evidencia bytoviek bez meracích prístrojov neexistuje. „Štatistika ohľadom montáže pomerových rozdeľovačov tepla v bytových domoch nie je vedená, ale hovorí sa zhruba o čísle 10 až 20 %,“ uviedla pre náš portál Petra Jurčáková, prezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku (ZSVB).
Povinnosť zaobstarať si merače sa vzťahuje najmä na bytovky s vlastnou kotolňou, ktoré sa po novom považujú za budovy s centrálnym zdrojom tepla.
Ministerstvo hospodárstva SR v čase schvaľovania novely argumentovalo tým, že montáž meracích zariadení prinesie zvýšenie efektívnosti, ktorá by sa mala odraziť aj v nižších nákladoch na teplo pre konečných spotrebiteľov. Povinnosť je dôsledok transpozície smernice EÚ o energetickej efektívnosti.
Starostlivý výber merača
Pri výbere meracieho zariadenia nie je na škodu poradiť sa s odborníkmi. Vidina zásadnej úspory tepla je navyše reálna len za predpokladu, že došlo k správnemu hydraulickému vyregulovaniu ústredného kúrenia a teplej vody v budove.
Správcom bytov zostáva na výber prístroja ešte niekoľko mesiacov. Väčšina bytov u nás je vybavená pomerovými rozdeľovačmi tepla, ktoré sa inštalujú priamo na radiátor. Tie modernejšie fungujú na báze rádiovej technológie, odpočítavanie tepla prebieha elektronicky a bez narušenia súkromia ľudí.
„Momentálne sa odpočty môžu realizovať mnohými spôsobmi. Asi najčastejší spôsob je fyzicky odčítaním údajov na meračoch. Mnohé bytové domy však už volia jednoduchší spôsob zberu dát a to elektronicky pochôdzkovým spôsobom, kedy sú dáta z meračov raz ročne stiahnuté a načítané do prístroja alebo vyspelejším spôsobom diaľkových odpočtov pomocou zbernice dát, ktorá spracováva údaje (denné dáta) zo všetkých meracích prístrojov v objekte. Tie sú prístupné cez webový portál jednotlivým vlastníkom, v prípade ich samotných odpočtov v byte a predsedovi alebo správcovi bytového domu,“ doplnila Jurčáková.
Rozpočítavanie nákladov
Výrobca tepla účtuje SVB náklady za teplo odčítané z meradla pri vstupe do budovy. Pri pomerových rozdeľovačoch musí preto správca bytovky nastaviť metódu rozpočítavania nákladov. Pomer základnej a spotrebnej zložky nákladov na kúrenie upravuje vyhláška ÚRSO (č. 358/2009 Z. z.).
Základná zložka podľa podlahovej plochy tvorí 60 % a spotrebná 40 %. Pomer nákladov na vykurovanie ale závisí aj od dohody vlastníkov bytov. „Zákonom č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti však prechádza kompetencia vydať novú vyhlášku o rozpočítavaní nákladov na MH SR. Do vydania novej vyhlášky platí doterajšia vyhláška ÚRSO,“ uzavrela.
© energia.sk