Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom: Nepolitizujme obchod s plynom

 „Hoci je zemný plyn komerčne atraktívny a priaznivý pre životné prostredie, v posledných rokoch bol vývoj v odvetví plynárenstva umelo komplikovaný do určitej miery paradoxným prístupom európskych politikov a regulátorov. Existuje viacero príkladov, kedy údajne klimaticky zodpovedná politika viedla k výstavbe nových uhoľných elektrární a odklonu od čistých zariadení poháňaných plynom,“ uviedol minulý týždeň na podujatí v belgických Bruggách podpredseda riadiaceho výboru spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev.

Podiel plynu v energetickom mixe však podľa neho bude rásť v globálnom aj európskom meradle. Vlani jeho spotreba v Európe stúpla o 5,6 %. Popri tradičnej preprave potrubiami sa veľká pozornosť začína upierať k dodávkam skvapalneného plynu.

„Dnes je vo svete asi 20 krajín exportujúcich LNG a viac než 30 dovozcov LNG,“ uviedol Medvedev. „V prevádzke je viac než 400 prepravcov LNG a cez 150 je objednaných. Prostredie nízkych cien prinieslo jedinečnú šancu, aby na trh vstúpili noví importéri,“ dodal.

Gazprom aktuálne buduje LNG terminál blízko pobaltského prístavu Ust-Luga a snaží sa presadiť pri rozvoji menších LNG projektov. Pre rozhodnutie o investovaní miliárd eur do energetických infraštruktúr je však podľa Medvedeva nutné mať k dispozícii jasné garancie, že sa im výdavky vrátia. Tým sú podľa neho dlhodobé kontrakty. „Ceny na huboch sú stále skôr derivátmi cien dlhodobých kontraktov, na ktorých v niektorých prípadoch závisia až z 90 %,“ poznamenal vedúci predstaviteľ ruskej štátnej firmy.

Plyn ako plyn?

Alexander Medvedev upozornil, že vývoj európskeho plynárenstva značne komplikujú pokusy o politizáciu obchodu s plynom. „Niekedy nerozumieme prístupu, ktorý rozlišuje ´plyn z Ruska´ a ´plyn z iných zdrojov´. Prekvapivo vidíme, že niektoré projekty sa tešia najpriaznivejšiemu prístupu, zatiaľ čo iné sú obeťami európskej byrokracie,“ uviedol.

V podobnom duchu sa minulý týždeň vyjadril predseda predstavenstva Gazpromu Viktor Zubkov počas plynárenského kongresu v Bratislave.

V Európe je to však skôr Rusko, ktoré je obviňované z toho, že zemný plyn využíva ako svoj politicko-mocenský nástroj. Podiel Ruska na dovoze plynu do EÚ sa pohybuje okolo 27 %, v prípade niektorých štátov východnej Európy je však výlučným dodávateľom.

Ešte v auguste 2012 spustila Európska komisia protimonopolné vyšetrovanie Gazpromu. Firma si podľa nej účtovala neprimerané ceny a obmedzovala vývoz ruského plynu na iné trhy. Brusel dosiaľ neprijal v tejto veci rozhodnutie.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.