M. Cabala: Spájanie trhov s elektrinou prináša výhody obchodníkom i spotrebiteľom
Trhy sa spájajú metódou market coupling, pri ktorej niektorí obchodníci ponúkajú a iní zasa dopytujú množstvo elektriny za určitú cenu. Pokiaľ sa dopyt a ponuka spárujú, zrealizuje sa obchod. Zúčastnené krajiny sa pri tom cenovo ovplyvňujú. „Keď sme sa spájali s Českom, tam bola nižšia cena ako u nás. Došlo k rovnováhe na úrovni, keď na Slovensku klesla cena. V Maďarsku bola, naopak, cena vyššia, čiže následne sa aj u nás trochu zvýšila,“ vysvetlil Cabala, podľa ktorého sa ešte nedá vplyv Rumunska presne vyhodnotiť. „Nie je to však dostatočne rozvinutý trh, a tak predpokladáme, že ceny budú nižšie,“ dodal Cabala.
Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko v súčasnosti prevádzkujú druhý najväčší spoločný organizovaný krátkodobý cezhraničný trh s elektrinou v Európe, čo sa týka rozlohy krajín. V rámci nej mala Európska komisia cieľ vytvoriť jednotný trh s elektrickou energiou do roku 2014. „Bol to veľmi ambiciózny cieľ, ktorý sa nepodarilo nateraz napríklad naplniť aj preto, že vo všetkých krajinách ešte neboli rozvinuté potrebné inštitúcie, ktoré mali spájanie trhov zabezpečovať,“ vysvetlil Cabala.
Európa je v súčasnosti úspešne prepojená od Portugalska až po Škandináviu v rámci projektu MRC, multiregionálneho prepojenia. „Pokiaľ vznikne dohoda na úrovni nášho regiónu strednej a východnej Európy, ktorý zahŕňa osem krajín, budeme technologicky aj procesne pripravení pripojiť sa k MRC,“ uzavrel Cabala.
Copyright © TASR 2015